Procijeniti da li su povrijeđena prava manjina u Vukovaru

Tanjug
Procijeniti da li su povrijeđena prava manjina u Vukovaru

Iz hrvatskog Ministarstva uprave navode da će se primjena odluke o ukidanju ćirilice u Vukovaru obustaviti u roku od osam dana ukoliko je njome povrijeđen Ustav.

Kako je Tanjugu rečeno u Ministarstvu uprave, oni još nisu dobili obavještenje Vijeća srpske nacionalne manjine Grada Vukovara.

Isto obavještenje, kažu, Veće treba da uputi gradonačelniku i Savjetu za nacionalne manjine.

"Ministarstvo uprave, ako ocijeni da je opšti akt ili neka njegova odredba protivan Ustavu, ovomu Ustavnom zakonu ili posebnim zakonima kojima se uređuju prava i slobode nacionalnih manjina, obustaviće, u roku od osam dana, njegovu primjenu", navode iz tog ministarstva.

Objašnjavaju da odluku Ministarstva uprave o obustavi primjene opšteg akta sa predlogom za pokretanje postupka za ocijenu ustavnosti prosleđuje Vladi Hrvatske i o tome obavještava Grad Vukovar.

Obustava od primjene opšteg akta prestaje, kažu, ako Vlada Hrvatske ne pokrene postupak pred Ustavnim sudom u roku od 30 dana od dana prijema odluke Ministarstva uprave o obustavi.

Ministarstvo uprave smatra da bi davanje odgovora na pitanje da li je bilo eventualnih kršenja ustavnih prava u ovom trenutku moglo narušiti vjerodostojanost samog postupka nadzora ustavnosti i zakonitosti.

"Ministarstvo uprave je već donosilo odluke o obustavi pojedinih odredbi Statuta Grada Vukovara i vlada, a nakon toga i Ustavni sud su potvrdili tu odluku ministarstva. Napominemo da odluka Gradskog vijeća nije niti stupila na snagu."

U Ministarstvu uprave smatraju da samom odlukom tijela lokalne samouprave nije prekršen pretpristupni sporazum koji je Hrvatska potpisala sa EU, te da je o povredama koje bi mogle nastati postupanjem u sprovođenju nadzora državnih institucija prerano govoriti.

U resoru uprave ne žele da komentarišu da li je odluka Gradskog vijeća Vukovara jedan od koraka u okviru predizborne kampanje koja u Hrvatskoj uveliko traje iako dan izbora nije određen.

"Ministarstvo, kao tijelo izvršne vlasti, suzdržava se od komentarisanja dnevnopolitičkih događaja, a posebno u kontekstu predizbornih aktivnosti. Predlažemo da na ovo pitanje potražite odgovor od političkih stranaka", navodi se u pisanom odgovoru agenciji Tanjug.

U Ministarstvu smatraju da poštovanje prava nacionalnih manjina doprinosi boljitku međusobnih odnosa, nezavisno od toga da li se radi o položaju srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj ili hrvatske nacionalne manjine u Srbiji.

Upitani da je ministar Bauk o odluci Gradskog veća Vukovara o ćirilici razgovarao sa premijerom Zoranom Milanović, iz Ministarstva kažu:

"U postupak nadzora ustavnosti i zakonitosti Vlada Republike Hrvatske uključuje se nakon eventualne odluke ministra uprave".

Agencija Hina javila je ranije da će se Vijeće srpske nacionalne manjine u Vukovaru vjerovatno sutra žaliti Ministarstvu uprave na izmjene gradskog Statuta.

Član tog veća Đorđe Macut je rekao za hrvatsku agenciju da je odluka Gradskog vijeća suprotna Ustavnim zakonima o pravima nacionalnih manjina, koji im u sredinama u kojima čine više od trećine stanovništva garantuje pravo na ravnopravnu službenu upotrebu svog jezika i pisma.

Gradsko vijeće Vukovara izglasalo je juče izmjene gradskog Statuta po kojima na gradskim ustanovama, institucijama, trgovima i ulicama u Vukovaru nisu predviđene dvojezične table sa latiničnim i ćiriličnim natpisima.

Za izmjene je glasalo deset odbornika vladajuće koalicije na čelu sa Hrvatskom demokratskom zajednicom (HDZ), dok je deset odbornika iz opozicije koju predvodi Socijaldemokratska partija (SDP) bilo protiv. toga

Presudio je glas odbornice Hrvatskog demokratskog saveza Slavonije i Baranje (HDSSB) Slavice Jelinić, koja je podržala izmjene statuta grada.

Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava smatra da je odlukom o zabrani ćirilice Zagreb u Vukovar prebacio "vruć krompir".

Hrvatski analitičar Davor Đenaro istakao je da: "Rat oko ćirilice ugrožava poziciju Hrvatske u Vukovaru, ali da kreatori politike u Zagrebu toga nisu svjesni".

Osim toga, predstavnici Srba u Vukovaru se pitaju da li je odluka o ukidanju dvojezičnih tabli u funkciji predstojećih izbora, ili je to poruka Srbima da su nepoželjni.

Oglasio se i Savez antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske (SABA RH) koji je saopštio da je odluka o ukidanju dvojezičnih tabli u Vukovaru sramotna i nemoralna.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana