Prijava Glavašu zbog podsticanja na nasilje

Tanjug
Prijava Glavašu zbog podsticanja na nasilje

Zagreb - Inicijativa mladih za ljudska prava - Hrvatska, saopštila je juče da je podnijela krivičnu prijavu protiv zločinca Branimira Glavaša zbog javnog podsticanja na nasilje i mržnju.

Prijava je podnesena, jer je Glavaš 1. februara, na dočeku koji je u njegovu čast organizovan na Trgu slobode u Osijeku, izjavio da je "napunio akumulatore... za dalje izazove i borbu jer nismo izvršili sve ono što smo obećali 1990".

Glavaš je dočekan pošto je pušten iz mostarskog zatvora, po odluci Ustavnog suda Hrvatske, gdje je služio kaznu za zločine počinjene nad srpskim civilima 1991. godine u Osijeku.

Inicijativa u prijavi ističe da se ove njegove riječi "mogu i moraju tumačiti kao izjava u vezi s načinom na koji su sprovođena neka od ubistava u Osijeku za koja odgovara".

Glavaš je osuđen za ratne zločine u slučajevima "Selotejp" i "Garaža", gdje je naredio mučenje i likvidaciju srpskih civila. Tijela nekih žrtava pronađena su u Dravi sa vezanim rukama i selotejpom preko usta. Prema iskazima svjedoka, neke žrtve su u garaži Sekretarijata za narodnu odbranu u Osijeku prisiljene da piju kiselinu iz akumulatora.

Inicijativa mladih za ljudska prava podsjeća da je još 2012. godine krivično prijavila Glavaša zbog otkrivanja identiteta zaštićenog svjedoka, a da državni organi do danas nisu postupili adekvatno i u skladu sa zakonskim odredbama.

U ovoj organizaciji ističu i da su razočarani reakcijom hrvatskih funkcionera, koji su "vrlo glasno reagovali na slične događaje u Srbiji prilikom puštanja Vojislava Šešelja".

Iako smatraju da su i Šešeljeve izjave nedopustive, ističu da odgovornost hrvatskih političara mora biti prvenstveno usmjerena na događaje u Hrvatskoj.

Inicijativa mladih zato zaključuje da su hrvatski funkcioneri, prije svega, premijer Zoran Milanović i ministar pravosuđa Orsat Miljenić, pokazali "visoki stepen licemerja", jer nisu javno osudili Glavaševe pozive na mržnju i nasilje.

- Time su pokazali kako ni u simboličkom smislu sve žrtve rata u Hrvatskoj ne mogu očekivati jednaku podršku vlasti, a što je u suprotnosti s principom jednakopravnosti, kojeg je Hrvatska dužna garantovati svim svojim građanima - navela je Inicijativa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana