Policija istražuje kako je nastao krater na zagrebačkom Jarunu, stručnjaci sumnjaju da je pao dron iz Ukrajine

Agencije
Policija sprovodi uviđaj nakon pada objekta iz vazduha na zagrebačkom Jarunu, gdje su pronađeni krater i dva padobrana
Foto: Tanjug | Policija sprovodi uviđaj nakon pada objekta iz vazduha na zagrebačkom Jarunu, gdje su pronađeni krater i dva padobrana

ZAGREB - Policija sprovodi uviđaj nakon pada objekta iz vazduha na zagrebačkom Jarunu, gdje su pronađeni krater i dva padobrana, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova Hrvatske.

Iz MUP-a su naveli da su na terenu policijski timovi specijalizovani za postupanje i reagovanje kod takve vrste događaja, te da nema razloga za uznemirenost građana.

U saopštenju se dodaje da je zagrebačka policija sinoć nakon 23.00 časa dobila više dojava građana da su na širem području Jaruna osjetili detonaciju kojoj je prethodio pad objekta iz vazduha.

-Na mjesto dojave hitno su upućene policijske patrole koje su na zelenoj površini pronašle krater, dok su u široj zoni pronašle dva padobrana, za koje smo takođe prethodno primili dojave građana - istakli su iz MUP-a.

Policija je obezbijedila užu i širu zonu mjesta događaja gdje se obavlja uviđaj, uz učešće svih nadležnih službi.

Za sada policija nema dojava o povrijeđenim licima na području šire zone mjesta događaja, a oštećeno je nekoliko parkiranih vozila.

 

MUP je medije pozvao “na odgovorno izvještavanje javnosti te iznošenje provjerenih informacija dobijenih od nadležnih službi, a kako bi spriječili širenje dezinformacija”.

Građanima je upućen poziv da putem društvenih mreža ne dijele snimke i fotografije s mjesta događaja te molba da, ako se zateknu u zoni postupanja policije, postupe prema uputstvima policijskih službenika.

Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević rekao je da se fragmenti nalaze na više lokacija.

-Niko nije stradao, to je sreća o nesreći. Radi se o velikoj letjelici. Nema za sad, prema informacijama koje imam, nikakvih informacija o eksplozivnim napravama niti o nekakvoj namjeri. DORH sprovodi uviđaj, nadležne institucije će se uskoro obratiti. Imam zasad neke nepotvrđene informacije. Ovo je događaj bez presedana - dodao je.

Hrvatski mediji prenose da je eksplozija na Jarunu prestrašila mnoge Zagrepčane, a čula se do naselja Trešnjevka, kao i da su policija i vatrogasci ogradili područje oko velike rupe u asfaltu.

Put i parkiralište prepuni su krhotina i asfalta, a očevici su naveli da su vidjeli krater prečnika tri metra koji je bio prepun avionskih dijelova.

Čitalac je portalu Indeks  rekao da se jedan padobran nalazi kod ulaza u ŠRC Jarun, a drugi padobran završio je na drvetu, bliže Jarunskoj ulici, više od kilometar od mjesta na kojem je ostao krater u zemlji.

Zaštitar koji je radio u blizini rekao je za Jutarnji  da ništa nije vidio, ali da je prasak bio izuzetno snažan.

Društvo koje je bilo u obližnjem klubu ništa nije čulo od glasne muzike, ali rekli su da je ubrzo došla policija i potjerala sve iz kluba.

- Svi smo bili zbunjeni, nismo znali što se događa. Sjećam se da sam po izlasku iz kluba osjetila neki čudan miris. Prvo smo misli da je plin... - rekla je jedna studentkinja.

Stručnjak za vojnu avijaciju i urednika portala “Ratna zona” Tajler Rogovej  smatra da bi neidentifikovani leteći objekat koji se srušio u Zagrebu prema svemu sudeći mogao biti izviđački dron “Tu-141 Strizh”, koji je najvjerovatnije stigao iz Ukrajine.

- Čvrsto vjerujemo da je riječ o izviđačkom dronu koji izgleda kao raketa. Sigurno se ozbiljno pokvario, preletio cijelu Mađarsku i na kraju srušio u Zagrebu - naveo je Rogovej, dodajući da Ukrajinci jedini na svijetu koriste dron Tu-141.

Šta je Tu-141?

Tu-141 nije poput savremenih dronova tipa Predator ili Reaper koji mogu dugo letjeti dok skeniraju senzorima visoke tehnologije. Ta robotizovana letjelica također izvorno nije bila namijenjena za borbene aktivnosti, odnosno za razaranje i ubijanje.

Tu-141 je dizajniran za obavljanje izvidničkih misija nekoliko stotina kilometara iza linija fronte na nadzvučnim brzinama. Može nositi niz korisnih tereta, uključujući filmske kamere, infracrvene uređaje za snimanje, EO snimače i radare za snimanje.

U sovjetskoj službi bio je od 1979. do 1989., uglavnom na zapadnim granicama Sovjetskog Saveza.

Tu-141 je dug 14.33 metara, raspon krila mu je 3.88 metara, a visok je 2.44 metra. Ima krila u obliku slova delta, odnosno strelice površine 10 metara kvadratnih, a težak je 6,215 kilograma. Pokreće ga moćan turbo mlazni motor Tumansky KR-17A, do maksimalne nadzvučne brzine od 1.100 kilometara na čas. Domet mu je 1.000 km, a najviša visina na kojoj radi je oko 6.000 metara.

Lansira se iz prikolice pomoću čvrstog goriva. Ne slijeće kao konvencionalna letjelica, već se oslanja na padobran i retrorakete koje mu omogućuju postupno spuštanje u uspravnom i vodoravnom položaju.

Ukrajina nije objavila koliko je primjeraka Tu-141 ostalo u toj zemlji nakon raspada Sovjetskog Saveza, koji je dron počeo redovno proizvoditi 1979. godine.

Sovjetski Savez je napravio 152 primjerka, a oni su uglavnom bili razmješteni u blizini zapadnih granica.

Prema knjizi ruskog istraživača vazduhoplovstva Jefima Gordona, Tu-141 ima panoramsku kameru PA-4 i kameru usmjerenu prema naprijed. One su usporedive s izviđačkim kamerama KA i KS za snimanje na velikim visinama koje je SAD koristio tokom Hladnog rata.

Prema ruskim veb stranicama o oružju i vezduhoplovnim analitičarima, Tu-141 vjerojatno ima sličan radar i infracrveni senzor kao sovjetski izviđački mlažnjak Su-24MR Fencer E.

Ako je to tačno, onda oprema Tu-141 datira iz kasnih 1980-ih, što znači da vjerovatno nije otporna na savremeno rusko ometanje.

Nije poznato na koji način je Ukrajina modernizovala i opremila primjerke Tu-141 koji su joj ostali na raspolaganju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

Galerija
© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana