Osnovan Nacionalni savjet Srba u Sloveniji

Tanjug
Osnovan Nacionalni savjet Srba u Sloveniji

Ljubljana - U Ljubljani je osnovan Nacionalni savjet Srba u Sloveniji, sa ciljem da Srbi, kao najveća nepriznata nacionalna manjina, dobiju status nacionalne manjine, a tu inicijativu podržao je veliki broj slovenačkih političara, prenosi slovenački list "Štajerske novice".

Osnivačka skupština Nacionalnog saveta Srba održana je u subotu u Cankarovom domu, u prisustvu najviših slovenačkih političara i zvaničnika iz Srbije.


Prema nekim procjenama, u Sloveniji živi oko 65.000 Srba, ali pitanje srpske nacionalne manjine 25 godina nije riješeno, pa je nekoliko poznatih državljanja Slovenije odlučilo da konačno pokrenu to pitanje kod nadležnih slovenačkih organa.

Skupštini su prisustvovali predsjednik slovenačkog parlamenta Milan Brglez, poslanik Evropskog parlamenta Igor Šolter i neki poslanici slovenačkog parlamenta.

Među prisutnima su bili i savjetnik predsjednika Vlade Srbije za regionalnu saradnju i odnose sa vjerskim zajednicama Vladimir Božović, ambasador Srbije u Sloveniji Aleksandar Radovanović, poslanik u srpskom parlamentu i predsjednik odbora za dijasporu i Srbe u regionu Ivan Kostić i poslanik u skupštini Srbije i član odbora za dijasporu i Srbe u regionu Jadranka Jovanović.

Brglez je pozdravio formiranje Nacionalnog savjeta Srba u Sloveniji i obećao punu pomoć slovenačkih političkih organa, naglasivši da su odnosi dvije države i dva naroda na najvišem nivou saradnje i da među Srbije i Slovenije nema nikakvih neriješenih pitanja.

Nacionalni savjet Srba u Sloveniji preuzeo je dužnost da se izbori za veći uticaj Srba na području kulture, obrazovanja, informisanja i službene upotrebe jezika i pisma, kao i po pitanju nacionalne ravnopravnosti.

Na čelo Savjeta izabran je Srbin Branislav Rajić, član slovenačkog parlamenta i potpredsjednik Odbora za spoljnu politiku i međunarodne odnose, koji je inače član vladajuće Stranke modernog centra na čelu sa predsjednikom Vlade Slovenije Mirom Cerarom, koji pozitivno gleda na formiranje Savjeta.

Rajić je već na početku pozvao na kulturnu saradnju slovenačkih državnih institucija i srpskih kulturnih društava u Sloveniji, kako bi zajednički riješili položaj srpske zajednice u ovoj zemlji.

Na skupštini su izabrane i sve potrebne komisije za rad Savjeta i 17 članova Glavnog odbora.

Slovenci u Srbiji imaju status nacionalne manjine, te zato Srbi iz Slovenije traže, po principu reciprociteta, ista prava za sebe, zaključuje slovenački list.
 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana