Nova sintetička droga stigla u Hrvatsku: Izazvala strah i u Srpskoj

GS
Foto: Ilustracija

ZAGREB- Sintetička marihuana, odnosno “K2” "lažna trava", "Jukatan fajer", "Mun ruks", "Galaksi" kada je stigla do Hrvatske, tako je izazvala strah i u Republici Srpskoj. Ipak, za sada nisu poznati slučajevi konzumiranja u našim krajevima.

U Hrvatskoj je nedavno uhvaćen diler (19) kod kojeg je pronađena ova supstanca, a Amerika je još 2018. godine upozoravala da zbog ove droge građanima krvare oči i uši. Njena pojava u Hrvatskoj izazvala je nelagodu u našim krajevima, dajući znak da je blizu.

Amata Anđelić, koordinatorku centra za odvikavanje od ovisnosti (Marjanovac), priča da li se susretala sa ovisnicima koji su konzumirali ovu drogu.

- Znamo da je ovisnička populacija dosta škrta u odavanju informacija o svom načinu drogiranja pogotovo dok ne steknu određenu dozu povjerenja u instituciju. Nije isključeno da je među njima bilo i korisnika sintetičke marihuane – rekla je ona. 

Da se na crnom tržištu nalaze različite nelegalne supstance to više i nije novost, pa se tako i sintetička marihuana koja se krije pod mnogim pseudonimima i prodaje se kao “sigurna i legalna” alternativa biljnih mješavina koje izazivaju iskustva slična onima pri konzumiranju marihuane (kanabisa) ali sa puno gorim posljedicama.

Veliku opasnost izaziva to što se ova droga prikazuje u dječijim pakovanjima, nije namijenjena za ljudsku upotrebu, te je samim tim i legalna.

MUP Srpske na pitanje da li je ova droga zaplijenjena kod nas nije dao odgovor.

Prema riječima Anđelićeve, konzumenti zapravo nikad ne znaju sa sigurnošću šta tačno uzimaju i koje fatalne posljedice mogu ostaviti na njih. Pojavljuju se simptomi uznemirenosti, drhtavice, mučnine, povraćanja, nemogućnosti hodanja, epileptičnih napada, različitih psihotičnih stanja, paranoje, halucinacija, gubljenja svijesti, zastoja srca, prestanka disanja i u konačnici i smrti.

Još jedan faktor koji je ključan za prodaju je taj što se hemikalije upotrebljene za proizvodnju ne detektuju u standardnim testovima na droge.

Inače, državni i zdravstveni zvaničnici Ilinoisa objavili su 2018. godine upozorenje o novim simptomima koje prouzrokuje ova sintetička droga nakon što je 22 osobe hospitalizovano zbog obilnog krvarenja iz očiju i ušiju. Iako se sintetička marihuana već dugo smatra opasnom, obilno krvarenje je nov sporedni efekat.

Konzumenti su u najvećem broju stariji srednjoškolci, a sa koordinatorkom centra za borbu protiv ovisnosti smo razgovarali o tome koji su to motivi koji mladu osobu navedu na taj čin, piše Srpskainfo.

– U vremenu adolescencije obitelj pomalo gubi svoj primarni uticaj na odgoj mlade osobe, a sve više tu ulogu preuzima škola, društvo, mediji. Mladi ljudi su istraživači puni čežnje za slobodom, eksperimentiranjima novih pojava u vlastitom i tuđem životu.

Svijest o odgovornosti, životnim stavovima i vrijednostima još nije dovoljno razvijena. Izazova koji se nameću je puno, i nije jednostavno odabrati pravi put. Ako tome još dodamo životne stresove koji nerijetko postoje onda to nije nikakvo čudo.

To mogu biti porodični problemi, traumatična iskustava, osjećaji različitih kompleksa, potreba pripadnosti vršnjačkim grupama ili predominaciji liderstva, genetička predispozicija za određeni oblik ovisnosti…

Borba u liječenju protiv droge nije jednostavna

Teško je sebi priznati a i drugima da su se stvari otele kontroli. Kad se radi o mlađim osobama imaju osjećaj da im je prerano odrasti i da imaju još vremena, da još nisu dovoljno duboko zapali u problem. Kad postanu svjesni koliko je problem složen i koliko treba snage za ponovno ustajanje često ponestane snage.

Tu veliku ulogu mogu odigrati zdravi odnosi bilo unutar obitelji ili prijatelja. Svakako potrebna je i stručna pomoć. Nema brzih “instant” riješenja. Za rješavanje problema uopšteno treba i proporcionalna dužina vremena za njihovo saniranje, ali gdje god postoji motivacija i podrška sredine i adekvatnih institucija događa se i uspješna promjena.

-Mi iz našeg iskustva kroz gotovo 25 godina rada u Centru Marjanovac imamo uistinu konkretne potvrde na stotinjak osoba koje su uspjele sanirati svoje probleme i u red dovesti svoje živote, radne i obiteljske odnose.

Za nas su oni potvrda da radimo pravu stvar – vratiti izgubljenu nadu, ukradeni osmijeh, vedrinu očiju i na kraju vjeru u život – zaključila je Anđelić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana