Mitropolit nekanonske CPC se požalio Bajdenu da im SPC „otima kulturno blago“

Tanjug
Foto: agencije

PODGORIC A- Mitropolit nekanonske Crnogorske pravoslavne crkve Mihailo je 1. februara uputio pismo američkom predsjedniku Džozefu Bajdenu kojem se požalio i zatražio pomoć zbog, kako tvrdi, povrijede prava vjernika i sveštenstva ove crkve i nacionalnoj asimilaciji i preuzimanju objekata i kulturnog blaga Crne Gore od Srpske pravoslavne crkve.

On u pismu kaže da vjeruje da će SAD naći put i način da pomogne državi saveznici i vjerujućem narodu crnogorskom da ostvari svoja temeljna ljudska i vjerska prava. U opširnom pismu nepriznati mitropolit Mihailo piše američkom predsedniku o navodnom brutalnom kršenju prava verujućih Crnogoraca, kako navodi, gaženjem Ustava i zakona Crne Gore i diskriminacijom kojoj su izloženi vernici nekanonske Crnogorske pravoslavne crkve zbog koncepta „državne religije“ koji „nova crnogorska vlast pokušava da uspostavi, od izbora 30. avgusta 2020. godine, preko Srpske pravoslavne crkve, koju Mihailo naziva „Crkvom Srbije“ i zvaničnog Beograda.

„Napominjem da je samo od 1860. do 1910. godine država Crna Gora podigla 12 manastira, sagradila 163, a obnovila 112 crkava za potrebe Crnogorske pravoslavne crkve, koje su sada u posjedu Crkve Srbije (SPC)“, navodi Mihailo, prenosi podgorička Pobjeda.

On tvrdi da je Srpska pravoslavna crkva u Crnoj Gori i , kako navodi, državne i paradržavne strukture Srbije rade sve da onemoguće pravo na postojanje Crnogorske pravoslavne crkve i osujeti njene službe za potrebe pravoslavnih i vjerujućih Crnogoraca i da sve manastire, crkve i druge objekte prepiše u vlasništvo „ Crkve države Srbije“.

U pismu američkom predsjedniku Mihailo optužuje SPC za grubo kršenje ustavnih princima da su verske zajednice odvojene od države, dodatno istrajava na konceptu „državne religije“. Napominje da je, kako kaže, još daleke 1791. godine u prvom amandmanu Ustava SAD onemogućena u cilju ravnopravnog i slobodnog izražavanja verskih i religijskih uverenja.

„Transformacija Crkve Srbije u državnu crkvu Crne Gore i uspostavljanjem njene supremacije unutar pravoslavnog stanovništva suprotno je i odredbama važećeg Zakona o slobodi veroispovesti i uverenja i pravnom položaju verskih zajednica, a aktuelna vlada, svojim aktivnim radnjama grubo krši odredbu Zakona koji utvrđuje da u Crnoj Gori nijedna religija nema status državne religije“, naveo je, između ostalog, Mihailo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana