Milanović u Jasenovcu: Baciti simbole NDH

Srna
Milanović u Jasenovcu: Baciti simbole NDH

JASENOVAC - Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović poručio je u Jasenovcu da HOS-ovu tablu sa ustaškim pozdravom "za dom spremni" treba baciti, te da su oni koji su se pod tim pozdravom borili devedesetih godina - borili za ustašku državu, a ne za ovakvu Hrvatsku.

Milanović je istakao da HOS-ovu tablu, koja je iz Jasenovca premještena nedaleko u Novsku, treba ukloniti i negdje je baciti.

- To nema veze s domovinskim ratom. Onaj ko misli da se u domovinskom ratu pod „za dom spremni“ borio samo za Hrvatsku mora znati da se borio i za NDH, te pod potpuno krivim geslom - rekao je Milanović novinarima poslije komemoracije u Jasenovcu.

Milanović je izrazio zadovoljstvo što su danas kompletan državni vrh Hrvatske i predstavnici nacionalnih manjina i antifašista na spomenik "Kameni cvijet" zajedno položili vijenac i cvijeće u spomen na žrtve ustaškog logora Jasenovac.

- Teško je govoriti na ovakvom mjestu da ti je zbog nečega drago jer je samo mjesto krajnje turobno i teško. Reći ću da mi je drago što smo nakon puno vremena došli ovdje u ovom sastavu. Dobro je da je na komemoraciji konačno izbjegnuta govorancija . rekao je Milanović, navodeći da se lično angažovao da se zajedno pojave u Jasenovcu na obilježavanju 75 godina od proboja posljednjih logoraša.

Na pitanje o komemoraciji za žrtve Blajburga koja će biti održana na Mirogoju, Milanović je rekao da je njegov stav poznat, prenose hrvatski mediji.

- Nisam nikada išao i neću ići - poručio je Milanović.

Predsjednik Vlade Hrvatske Andrej Plenković izjavio je da su u Jasenovac stigli da obilježe sjećanje na Dan proboja logoraša i da još jednom izraze pijetet prema žrtvama.

- Ovdje smo da osudimo strahote koje su se događale tokom Drugog svjetskog rata. Vlada i ja smo ovdje već četvrtu godinu upravo na zvanični dan komemoracije. Na taj način kontinuirano pokazujemo naš pijetet prema žrtvama. Još jednom treba ponoviti koliko je važno da mlade generacije budu svjesne najvećih strahota koje su se dogodile tokom Drugog svjetskog rata, pa i ovdje u Jasenovcu - istakao je Plenković.

Planković je dodao da je dijalog sa predstavnicima žrtava kontinuiran i da je u mandatu ove vlade učinjeno mnogo.

- Ova vlada nema nikakvog sluha za revizionizam, a što se tiče konkretnih projekata, to ću vidjeti sa nadležnim ministrom - rekao je Plenković.

Rano ujutro 22. aprila 1945. godine posljednji logoraši krenuli su u proboj u logoru.

Prema podacima Javne ustanove Spomen područje Donja Gradina, dan uoči proboja u logoru su bila 1.073 logoraša, a ustašku likvidaciju koncentracionog logora Jasenovac uspjelo je preživjeti ukupno 169.

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana