Milanović: Politički udar Plenkovića na ustavni poredak i demokratiju

Tanjug
Milanović: Politički udar Plenkovića na ustavni poredak i demokratiju

ZAGREB - Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović je u današnjem obraćanju u direktnom televizijskom prenosu na Hrvatskoj radio televiziji rekao da političkim udarom na ustavni poredak i demokratiju premijer Andrej Plenković Hrvatsku vraća u doba kada su obaviještajne službe bile pod direktnom kontrolom vladajuće stranke.

Komentarišću namjeru Vlade da Vojnu bebzbjednosno-obaveštajnu agenciju stavi pod direktno upravljanje Ministarstva odbrane, on je upozorio hrvatsku javnost na, kako kaže, ozbiljnu prijetnju ustavno-pravnom i demokratskom poretku koji sprema Vlada Andreja Plenkovića, prenosi Hina.

“Umjesto poštovanja ustavne procedure za imenovanje direktora Vojne bezbednosno-obaviještajne agencije i suprotno ustaljenoj demokratskoj praksi, Vlada je pripremila neustavno riješenje prema kojem bi privremenog čelnika Agencije postavljao i razrješavao ministar obrane.

Želim biti jasan: to je politički udar Andreja Plenkovića na ustavni poredak i demokratiju koji Hrvatsku vraća u doba kada su obaviještajne službe bile pod direktnom kontrolom vladajuće stranke”, upozorio je hrvatski predsednik.

On je dodao da HDZ-ova Vlada sada ponovo želi stranačku kontrolu nad Vojno bezbjednosno-obaviještajnom agencijom koja bi u tom slučaju bila sasvim izuzeta od demokratskog i civilnog nadzora.

“Kao predsjednik Republike i ujedno Vrhovni zapovjednik Oružanih snaga Republike Hrvatske pozivam Vladu da to ne čini jer ću biti prisiljen da reagujem u skladu sa svojim ovlašćenjima”, istakao je Milanović i dodao da novi direktor vojne Agencije mora biti imenovan kako je i predviđeno hrvatskim Ustavom, usaglašavanjem Predsjednika Republike i predsjednika Vlade, uz prethodno mišljenje Hrvatskog sabora.

Kako je naveo, sve izvan te ustavne procedure predstavlja političko nasilje koje ugrožava demokratski poredak u zemlji. Milanović je podsjetio da je obavještajno-bezbjednosni sistem stavljen pod demokratsku kontrolu, tako što je civilna obaviještajna služba izdvojena iz Ministarstva unutrašnjih poslova, a vojna obaveštajna služba iz Ministarstva odbrane.

Obije službe, dodao je, stavljene su pod civilni nadzor i upravljanje predsjednika Republike i premijera, zvaničnika s najvećim demokratskim izbornim legitimitetom.

“Tako je, u najvećoj mjeri, suzbijena politizacija obaviještajnih službi i onemogućena zloupotreba od strane političkih stranaka na vlasti. Iako sam računao da će kod predsjednika Vlade prevladati razum i odgovornost prema državi, nakon današnjeg njegovog istupa bojim se kako on već dugo planira stranački udar na Vojno bezbjednosno-obaviještajnu agenciju”, ocijenio je Milanović.

On je dodao da je Plenkoviću predložio u septembru prošle godine razriješenje sadašnjeg direktora Agencije, nakon rezultata vanrednog nadzora Kancelarije vijeća za nacionalnu bezbjednost koji je potvrdio sumnje o nezakonitosti u radu te Agencije.

“Predsjednik Vlade odbijao je svaki razgovor o novom direktoru i do dan danas nije smatrao potrebnim da se usaglasi o imenovanju, iako je to dužan po Ustavu. Umjesto usaglašavanja, svedoci smo ucijene predsjednika Vlade koji je, preko ministra obrane, samostalno predložio kandidata i traži od mene da ga prihvatim”, rekao je Milanović i dodao da je uvjeren da hrvatski vojnici neće učestvovati u “nasrtajima Vlade na ustavni poredak”.

“Ipak, dužnost mi je da upozorim da ću preduzeti sve mjere iz nadležnosti Vrhovnog zapovijednika prema vojnim osobama koje bi pristale da učestvuju u potčinjavanju Vojne bezbjednosno-obaviještajne agencije političkom nadzoru i upravljanju bilo koje političke stranke”, rekao je hrvatski predsjednik i pozvao premijera da zaustavi politizaciju vojske i vojne agencije.

 Kako je dodao, ako Vlada u tome uspije, isti model preti i drugim institucijama koje su još uvijek pod demokratskom kontrolom.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana