Medved: Obnova oštećenih objekata mogla bi početi u martu

Srna
Medved: Obnova oštećenih objekata mogla bi početi u martu

ZAGREB - Šef hrvatskog Štaba civilne zaštite za otklanjanje posljedica zemljotresa Tomo Medved izrazio je uvjerenje da bi se sa obnovom objekata oštećenih u nedavnom potresu moglo početi u martu ili aprilu, ukoliko priroda dozvoli.

“Moramo voditi računa da tlo još uvijek podrhtava i da su potresi svakodnevni. Moramo biti strpljivi i sačekati da se podrhtavanje smiri, a do tada ćemo odraditi sve pripremne radnje - Zakon, procjenu štete, plan obnove”, rekao je Medved za HRT.

Juče je označen početak rušenja oštećenih objekata na Baniji. Prema Medvedovim riječima, primljeno je 44.995 zahtjeva za pregled objekata, a dosad ih je pregledano 27.848. Od toga je 3.246 označeno crvenom, a 5.620 žutom naljepnicom.

“Objekti s crvenim naljepnicama detaljno se pregledaju i oni za koje se utvrdi da se ne mogu obnoviti i da ugrožavaju sigurnost ljudi, prioritet su za rušenje”, naglasio je Medved.

On je dodao da su dosad postavili 1.058 kontejnera, a više od 1.100 kontejnera i mobilnih kućica spojeno je na struju.

Medved je osudio postupanje opozicije u Saboru, koja je, kako je rekao, zagorčala život napuštajući sjednicu i nedonošenjem Zakona o obnovi.

“U Zakonu je predviđena mjera koja nam omogućava lakši i brži pristup u angažovanju firmi i postupanju s objektima. Osuđujem postupanje opozicije. U potpunosti je izostalo njihovo razumijevanje prema stradalima u potresu koji su postali taoci njihovih taština i sitnih politikantskih igrica”, rekao je on i dodao da će Zakon na glasanju biti najkasnije u četvrtak, 4. februara.

Medved, koji je i ministar demobilisanih boraca, rekao je da je večeras usljed padavina na području Gline nestalo struje.

“U uskoj smo koordinaciji sa Hrvatskom elektroprivredom i vjerujem da ćemo brzo otkloniti kvar. Imamo teške zimske uslove, ali sve naše službe su na terenu, odrađuju svoj posao i niko neće biti ostavljen”, istakao je Medved.

Razoran zemljotres pogodio je 29. decembra prošle godine Hrvatsku, a najviše su stradali Petrinja, Glina i Sisak. U zemljotresu jačine 6,3 stepena Rihterove skale poginulo je sedmoro ljudi, među kojima i dvanaestogodišnja djevojčica, mnogo ljudi je povrijeđeno, a materijalna šteta je ogromna.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana