Makedonija: Vanredna situacija na granici zbog izbjeglica

Tanjug
Makedonija: Vanredna situacija na granici zbog izbjeglica

Đevđelija - Više od 4.000 migranata blokiralo je danas međunarodnu prugu Solun-Skoplje kod Đevđelije, a vlada Makedonije proglasila je vanrednu situaciju na južnom i sjevernom dijelu granice zbog priliva migranata što omogućava i angažovanje makedonske vojske.


Kako javljaju makedonski mediji, na grčkoj teritoriji zaglavljena su dva teretna i jedan putnički voz.

U izvještajima se terena se navodi da u bezgraničnom prostoru najmanje 3.000 izbjeglica čeka da uđe u Makedoniju, a očekuje se i povećanje tog broja.

TV Plusinfo tvrdi da su granični prelazi između Makedonije i Grčke zatvoreni za izbjeglice, te da su duž graničnog prelaza raspoređeni specijalci kako bi kontrolisali situaciju.

Pripadnici policije, kako se navodi, sprečavaju veće grupe migranata da pješice krenu ka Đevđeliji.

Pristižu i pripadnici grčke pogranične policije koja makedonske policijske strukture obaviještava o stanju sa njihove strane granice.

Iz minuta u minut migranti osvajaju po metar prostora kako bi ušli u zemlju.

Veliki je broj mladih, starosti od 20 do 30 godina koji, kako su prijavili žele da odu u EU.

U međuvremenu, portparol makedonskog MUP-a Ivo Kotevski saopštio je da je Vlada Makedonije proglasila je vanrednu situaciju na južnom i sjevernom dijelu granice zbog povećanog talasa migranata, što otvara mogućnost angažovanja makedonske vojske.

Kotevski je na konferenciji za novinare rekao da međuinstitucionalno koordinaciono tjelo svakodnevno prati stanje sa ilegalnim migrantima koji namjeravaju da uđu na teritoriju Makedonije iz susjedne Grčke i u skladu s tim prave analize radi spremnosti da odgovori na svaki mogući način.

On je objasnio da je zbog povećanog pritiska na južnu granicu i sve veći intenzitet tranzita preko tzv. balkanskog migracionog koridora bilo procijenjeno da je potrebna dodatna povećana i efikasnija kontrola graničnog pojasa gdje su registrovani masovni ilegalni prolasci sa grčke strane.

"Očekujemo da će angažovanje vojske dati rezultate u dva pravca. Prvo, da se poveća bezbjednost i spokoj lokalnog stanovništva i drugo, da se obezbjedi sveobuhvatniji pristup u tretmanu lica koja su izrazila namjeru da zatraže azil u Republici Makedoniji u skladu sa kapacitetima i preporukama konvencija čiji je potpisnik i Republika Makedonija, a koje se trudimo da dosljedno poštujemo", rekao je Kotevski.

On je naglasio da će za postupanje prema odluci vlade biti formiran glavni štab pri Centru za upravljanje kriznim situacijama koji treba da pripremi akcioni plan i da realizuje predviđene aktivnosti.

Istovremeno AFP javlja da je hiljade sirijskih izbjeglica stiglo danas trajektom "Elefterios Venizelos" u Pirej, glavnu luku Grčke i grada Atine, nadajući se da će nastaviti svoj put prema sjevernoj Evropi.

Grčka vlada je unajmila taj trajekt da bi prebacila izbjeglice, pristigle iz Turske preko Egejskog mora na južna grčka ostrva, u Atinu i omogućila im da nastave put prema svojim konačnim odredištima.

Oko 2.700 ljudi, uglavnom Sirijaca, uz manji broj Avganistanaca, iskrcalo se jutros u Pirejskoj luci, srećni što su na korak bliže svojoj konačnoj destinaciji, ali i nestrpljivi da nastave putovanje, prenio je AFP.

Pošto su preživeli putovanje morem u gumenim čamcima iz Turske, izbjeglice su stigle na grčka ostrva, ali su na Kosu, Lezbosu, Rodosu, Lerosu i drugim manjim ostrvima su često morali da spavaju na otvorenom, sa minimalnim pristupom higijenskim sredstvima, a pomoć u preživljavanju pružali su im uglavnom grupe dobrovoljaca.

Iz Grčke, na čije obale je od januara do sada pristiglo oko 160.000 ljudi, izbjeglice nastavljaju put preko Makedonije i Srbije, a većina njih se nada da će na kraju stići kod svojih rođaka u Njemačkoj, Holandiji i Švedskoj.

Ta ruta možda neće biti otvorena još dugo, navodi AFP, podsjećajući da Mađarska žuri da do kraja avgusta dovrši izgradnju ograde na granici sa Srbijom, a Makedonija je juče saopštila da nema više raspoloživih vozova za prevoz izbjeglica ka sjeveru.

Grčki mediji su danas objavili da je gotovo došlo do diplomatskog sukoba između Atine i Skoplja nakon što se doznalo da će trajekt "Elefterios Venizelos" ploviti za Solun.

Plan grčke vlade da u Solunu izbeglice stavi na autobuse do makedonske granice je prouzrokovao besne telefonske pozive vlasti iz Skoplja, otkrili su zvaničnici iz Soluna za AFP.

Trajekt je kasnije ipak preusmjeren za Atinu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana