Linta: Hrvatski zahtjev za naplatu ratne štete ništa novo

Tanjug
Linta: Hrvatski zahtjev za naplatu ratne štete ništa novo

BEOGRAD - Zahtjev Hrvatske za naplatu ratne štete od Srbije za tzv. ''''velikosrpsku agresiju'''' nije ništa novo i u pitanju je jedan od brojnih dokaza da Hrvatska u kontinuitetu vodi neprijateljsku politiku prema Srbiji, poručio je večeras predsjednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta, povodom nedavnog zahtjeva dijela hrvatske opozocije.

Linta u saopštenju za javnost kaže da Vlada Srbije treba da pokrene diplomatsku, pravnu i političku borbu u međunarodnoj zajednici za istinu o karakteru rata i stradanju srpskog naroda 90-ih godina prošlog vijeka na području današnje Hrvatske.

Dio hrvatske opozicije u hrvatskom parlamentu je u srijedu prilikom rasprave o izveštaju o sprovođenju plana protivminskog djelovanja za 2019. godinu, zatražio je da se tim Srbiji naplati ratna šteta, dok su taj predlog vladajući poslanici nazvali politikanstvom.

Linta kaže da je temelj neprijateljske politike ''''Deklaracija o Domovinskom ratu'''' koju je hrvatski Sabor usvojio 2000. godine glasovima svih hrvatskih poslanika.

U Deklaraciji piše da su Srbija, JNA i krajiški Srbi izvršili agresiju na Hrvatsku a Hrvatska je, kako navodi Linta, “tobože bila žrtva agresije i vodila odbrambeni i oslobodilački rat”.

On ističe da Vlada Srbije treba da pokrene i suštinski dijalog sa Hrvatskom o riješavanju imovinskih i brojnih drugih problema protjeranih Srba i drugih oštećenih građana.

“Temelj dijaloga mora da bude Aneks G ''Bečkog sporazuma o sukcesiji'' u kojem jasno stoji da svim građanima i pravnim subjektima moraju biti zaštićena i vraćena prava koja su imali na dan 31.12.1990. godine, a svi ugovori sklopljeni pod pritiscima i pretnjama moraju biti proglašeni ništavnim”, navodi Linta.

Bečki sporazum o sukcesiji je međudržavni sporazum koji po ustavu Hrvatske i međunarodnom pravu ima jaču snagu od domaćih zakona.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana