Klasić: Ako ubijate ljude samo zato što su Srbi, šta je to nego genocid

Tanjug
Klasić: Ako ubijate ljude samo zato što su Srbi, šta je to nego genocid

ZAGREB- Ako vi ubijate ljude samo zato što su Srbi, šta je to nego genocid, upitao je danas hrvatski istoričar Hrvoje Klasić.

On je istakao da Hrvatska ima problem ako njeni političari ne priznaju da je ustaški režim počinio genocid nad Srbima u Drugom svjetskom ratu, a ne samo nad Romima i Jevrejima.

Ostao je, kaže, šokiran kada je na konstataciju da “Srbi treba da prihvate genocid u Srebrenici” dobio odgovor da ni Hrvati ne priznaju genocid nad Srbima.

Nakon što se u to i sam uvjerio, Klasić ističe da bi neki stoga s pravom mogli reći da se genocid nad Srbima u Hrvatskoj nije ni dogodio.

-Ostao sam šokiran. Genocid u Srebrenici. Srbi bi to trebalo da prihvate pa su mi rekli da ni mi ne prihvatamo genocid nad Srbima. I onda sam išao da gledam, niko od hrvatskih političara nije rekao genocid nad Srbima. Romima, Jevrejima - da. Ali Srbima - ne. Neko će reći da se nije dogodio genocid nad Srbima - rekao je Klasić.

On tvrdi da je postotak Srba stradalim u genocidu bio, kako navodi, bitno manji, ali ne “zato jer nisu htjeli da ih ubijaju, već zato što je genocid u jednom trenutku bio spriječen”.

-Da se nisu pobunili, sigurno bi imali istu sudbinu kao i ovi (Romi i Jevreji). Ako oni danas imaju problem da kažu da je ustaški režim počinio genocid, ne Hrvati, Hrvati su učestvovali u antifašističkom pokretu, onda imamo problem - naveo je Klasić u razgovoru za zagrebačku N1 TV.

Nakon što je u Generalnoj skupštini UN usvojena rezolucija o Srebrenici, čiji su inicijatori Bošnjaci, a sponzori Njemačka i Ruanda, Jasenovac i zločini koji su se dogodili u tom koncentracionom logoru tokom Drugog svjetskog rata ponovo su u fokusu hrvatske javnosti.

Parlamentarna većina u Skupštini Crne Gore već je dostavila na raspravu Prijedlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu, što je uznemirilo Hrvatsku, pa je ministar spoljnih poslova Gordan Grlić Radman nedavno izjavio da je zvanični Zagreb uputio Podgorici notu upozorenja da bi, ukoliko ta rezolucija bude usvojena, to moglo zaustaviti crnogorski put ka Evropskoj uniji.  Međutim, Jasenovac i događaji koji su se dogodili na tom Spomen-području u posljednje vrijeme mogli bi da dovedu i do trzavica u aktuelnoj vladajućoj koaliciji u Hrvatskoj, posebno nakon što je direktor Spomen-područja „Jasenoivac“ Ivo Pejaković podnio ostavku.

Komentarišući ovu situaciju, istoričar Klasić kaže da je oko greške na veb stranici JUSP napravljena fama u javnosti.

- Na sastanku Pavelića i Hitlera nije upotrijebljen termin „konačno rješenje“, ali ono što je nakon toga uslijedilo je bilo etničko čišćenje - pojašnjava Klasić.

Na konstataciju da je pomenuti tekst na stranicama JUSP stajao 17 godina i pitanje jnj zašto je tek sada postao sporan, Klasić kaže:  ”To je jedna vrsta pritiska koji traje već godinama. Niko Ivi nije rekao da mora dati otkaz, ali kad vam stalno dolaze da stave natpis ‘za dom spremni’ u Jasenovac, kad stalno govore o broju žrtava… Taj popis bi mogao i biti i veći, nije 700 tisuća, to sigurno, ali nije ni 83.000“.

Prema njegovim riječima, procjene se kreću između 100 do 120 hiljada.

-Ono što sam sto puta rekao, nebitno je, brojke nakon 50 ili 100 godina postanu nebitne, bitan je karakter, bitno je zašto su ti ljudi ubijeni. Mene je sram što mi od hrvatskih političara ne možemo čuti da se dogodio genocid - ističe Klasić i ponavlj: “Ako vi ubijate ljude samo zato što su Srbi, šta je to nego genocid”.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana