Iznad Ljubljane se pojavilo neobično svjetlo

Agencije
Iznad Ljubljane se pojavilo neobično svjetlo

Posljednjih nekoliko noći stanovnici mogu vidjeti neobično jaku svjetlost na nebu iznad Ljubljane. Narandžasto-žuti snop koji se proširio nad naseljem Stožice isticao se i bio jasno vidljiv iz različitih dijelova grada.

Narandžasto-žuto svjetlo se nad određenim dijelom grada zadržalo sve do jutra. Iako je svjetlo jako podsjećalo na sjaj vatre u daljini i neko je mogao pomisliti da je u pitanju požar, razlog noćnog osvjetljenja nije tako zlokoban.

Neobično svjetlo u nebo emituju reflektori na fudbalskom stadionu "Stožice". Kako su iz Zavoda za Šport Ljubljana, koji brine o centralnom ljubljanskom stadionu, rekli za "N1 Slovenija", na teren su postavili sistem koji ubrzava rast trave.

Prema njihovim riječima, sistem je u zimskim uslovima, kada nema puno sunca, učinkovit i uspješan način regeneracije travnate površine nakon utakmice, treninga ili drugog događaja.

Sistem rasvjete, koji se koristi svake zime od oktobra, kombinuje PAR-svjetlo koje je potrebno za fotosintezu i infracrveno zračenje koje doprinosi toploti. Konstrukcija se rasvjetljava po zelenilu, a rasvjeta se uglavnom odvija noću, naveli su i upravnici stadiona "Stožice".

Jaka svjetlost ovih sistema posebno je vidljiva na nebu za vrijeme oblačnog ili maglovitog vremena, te može biti vrlo uznemirujuća za ljude i životinje u neposrednoj blizini stadiona. Tako su 2020. godine mještani britanskog grada Briajtona pokrenuli peticiju kojom bi se domaćem fudbalskom klubu Premijer lige, Brajtonu, zabranilo da pali svjetlo na svom stadionu. Prema lokalnim medijima, peticiju je potpisalo 12.000 ljudi, ali su se gradske vlasti oglušile na njihove zahtjeve.

Sistem za uzgoj trave, kao i druga vanjska rasvjeta, pridonosi svjetlosnom onečišćenju, koje je posebno izraženo u gradovima i negativno utiče na životinje i ljude. Kako piše na veb stranici udruženja Temno nebo Slovenije, svjetlosno onečišćenje kod čovjeka izaziva uznemirujući osjećaj bliještanja i stoga ometa vožnju, a osim toga otežava i stvaranje melatonina noću.

Svjetlosno zračenje remeti život i selidbu ptica, šišmiševa, kukaca i drugih životinja, te onemogućuje posmatranje neba i zračenjem prema nebu nepotrebno troši električnu energiju, prenosi "N1".

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana