Đikić: Hrvatska još nije dostigla vrhunac epidemije

Srna
Đikić: Hrvatska još nije dostigla vrhunac epidemije

ZAGREB - Hrvatski naučnik sa Gete instituta u Frankfurtu Ivan Đikić smatra da Hrvatska još nije dostigla vrhunac epidemije virusa korona i da on tek predstoji.

Prema njegovim rečima, svi podaci ukazuju da je Hrvatska vjerovatno još uvek na uzlaznom dijelu većeg talasa pamdemije jesen-zima.

Ukazuje da upravo zbog toga treba biti vrlo pažljiv i dobro se pripremiti tehnologijama, mjerama, zdravstvenim sistemom i pravilnim komuniciranjem na dugotrajniju borbu s ovim virusom.

O tome je, ukazuje, vrlo argumentirano govorila njemačka kancelarka Angela Merkel u svom obraćanju.

Dodao je i da Hrvatska nema kontrolu nad ovom panedmijom jer se virus “širi puno brže nego što govore podaci testiranja.

Iako, kaže, mnogo zemalja već kreće u delimični ili potpuni “lokdaun”, Hrvatska im se još nije priključila, a Ðikić se sa tim ne slaže.

Kao posljedicu izbjegavanja zaključavanja, Ðikić vidi u velikom broju umrlih, koji je 10 puta viši u odnosu na proletos.

Umjesto da, kako kaže, Vlada Hrvatske objavi jasno da je to njena zvanična strategija i da se preuzmu rizici, vlast uvjerava građane da to nije istina i da su do sada preduzete mjere dobre, kao i da smanjuju širenje zaraze.

Brojevi to, međutim, demantuju, kaže Đikić za hrvatski Javni servis.

Tvrdi da se medijske izjave i podaci prilagođavaju politici što je upravo suprotno onome što je rađeno proletos.

Tada će Hrvatska, ističe, bila uspješna jer je pratila nauku i tačne podatke.

Ðikić i dalje insistra da je uvođenje novih restriktivnijih mjera u Hrvatskoj neophodno. Dodaje da to ne znači nužno da treba uvesti mjeru zaključavanja, jer, kako kaže, tu su još mnoge mjere koje se mogu uvesti.

On govori o više od 20-tak mjera koje bi mogle biti uvedene prije zaključavanja među kojima su, dodaje zatvaranje klubova, kafića i barova.

Smatra da pravilnim mjerama mogu da se ograniče štete u privredi, jer, kako ističe, najveća opasnost za privredu je nekontrolisano širenje virusa i ulazak u fabrike, firme.

“Takav gubitak kontrole nad ovim virusom će posledično dovesti do većih ekonomskih gubitaka nego dobro planirani restriktivni plan s poštednim delovanjem na ekonomiju”, kaže Đikić za HRT.
 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana