Hrvatska: Na snazi novi krivični zakon

Tanjug
Hrvatska: Na snazi novi krivični zakon

Zagreb - U Hrvatskoj je juče na snagu stupio novi krivični zakon koji uvodi kazne za više krivičnih djela koja do sada nisu bila sankcionisana i pooštruje kaznenu politiku.

Njime se uvode kazne za neisplaćivanje zarada ili za objesnu vožnju, što do sada nije bio slučaj.

Najviša kazna za naročito teška krivična djela produžena je s 40 na 50 godina zatvora, a rokovi zastarijevanja za najteža krivična djela produženi su sa 30 na 40 godina.

Za razliku od dosadašnjeg zakona koji je za posjedovanje droge za ličnu potrošnju propisivao kaznu do šest mesjeci zatvora, sada će se takva djela kažnjavati prekršajno i to novčanom kaznom od 5.000 do 20.000 kuna (663,12 do 2.652,52 evra), a moći će da se izrekne i mjera obaveznog liječenja ili rad za opšte dobro.

Proizvodnja droge, pa makar to bila i jedna stabljika indijske konoplje i dalje je krivično djelo. Kazna za proizvodnju, prodaju ili posredovanje u kupoprodaji droge povećana je s 10 na 12 godina zatvora, a najteža, 15-godišnja kazna predviđena je za onog ko učestvuje u prodaji droge djeci, u školi, u blizini škole ili u krivičnoj ustanovi.

Neisplaćivanje plata, djela plate ili neuplaćivanje doprinosa postali su krivično djelo, osim ako poslodavac ne može da isplati platu, jer za to na računu nema novca ili njime ne može da raspolaže. Za to krivično djelo predviđena je zatvorska kazna do tri godine, a od nje se može osloboditi onaj ko naknadno uplati zaostale plate.

Tajna prilikom ispovjesti ponovo je zbog sporazuma s Vatikanom postala nepovrediva, ali ispovjednici moraju prijaviti pripremanje krivičnog djela za koje su saznali na ispovjesti.

Krivična djela vezana uz seksualno iskorišćavanje djece ubuduće će morati da prijave i članovi porodice počinioca, a rokovi zastarijevanja za takva djela, umjesto od počinjenog krivičnog djela, teku od punoletnosti žrtve.

Novo krivično djelo je i obijesna vožnja na putevima, odnosno ugrožavanje života zbog kršenja saobraćajnih propisa, vožnje pod uticajem droge ili najmanje 1,5 promila alkohola u krvi, vožnje u zabranjenom smjeru, preticanje kolone na nepreglednom mjestu ili vozeći 50 kilometara na sat iznad dozvoljene brzine. Ta će se krivična djela kažnjavati s tri godine zatvora.

Onaj ko pred drugim za nekog iznese činjeničnu tvrdnju koja može štetiti njegovoj časti ili ugledu, kazniće se novčanom kaznom do 180 dnevnica, a do 360 dnevnica ako to učini putem medija ili interneta, na javnom skupu ili na drugi način kojim bi sramoćenje postalo pristupačno većem broju osoba.

Od sad će se kažnjavati mobing i nasilje u porodici, a produžena je kazna i za primanje i davanje mita s dosadašnjih šest mjeseci do pet godina na najmanje jednu do osam godina zatvora.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana