Hrvatska: Istraga o propustima u obnovi kuća nakon rata

Srna
Hrvatska: Istraga o propustima u obnovi kuća nakon rata

ZAGREB - Državno tužilaštvo za suzbijanje korupcije i organizovanog kriminala u Hrvatskoj /USKOK/ tražiće od policije da sprovede kriminalističku istragu o mogućim propustima u poslijeratnoj obnovi objekata na području potresom pogođene Sisačko-moslavačke županije.

Istraga će biti sprovedena zbog javnih objava i istupa pojedinaca o mogućim propustima u poslijeratnoj obnovi objekata na području Sisačko-moslavačke županije.

"USKOK će hitno zatražiti od policije provođenje kriminalističkog istraživanja radi utvrđenja postojanja osnovane sumnje da bi bilo počinjeno kazneno djelo iz nadležnosti Ureda ili neko od drugih krivičnih sjela za koje se istraga preduzima po službenoj dužnosti, te će ujedno zatražiti i od drugih državnih organa preduzimanje radnji i mjera iz njihove nadležnosti", saopšteno je iz Državnog tužilaštva.

Hrvatski mediji podsjećaju da je premijer Andrej Plenković rekao danas da treba ispitati zašto su neke kuće nakon "Domovinskog rata" nekvalitetno obnovljene, te da u ovom trenutku nema detaljnih saznanja o tome.

"Mislim da se treba ispitati kako se to i zašto dogodilo, ko je radio, bio u nadzoru, ko je davao konačne upotrebne dozvole za objekte", rekao je Plenković na konferenciji za novinare nakon sjednice Vlade.

Državni sekretar Centralne državne kancelarije za obnovu i stambeno zbrinjavanje Nikola Mažar podsjetio je da je nakon rata u Hrvatskoj obnovljeno više od 156.000 porodičnih kuća. Obnova je trajala od 1995. do 2000. godine i učestvovalo je više od 150 kompanija.

"Sve je rađeno u skladu sa Zakonom o obnovi, Zakonom o građevinarstvu. Postoji dokumentacija ko je bio izvođač radova, nadzor, projektant, vlasnik, korisnik. Sve je rađeno uz pisana ovlaštenja korisnika tih nekretnina. Postojale su i određene garancije i rokovi", rekao je Mažar.

On je najavio da će na sva pitanja odgovoriti u narednih nekoliko dana jer je fokus trenutno na privremenom stambenom zbrinjavanju ljudi.

Arhitekta Ivan Križić rekao je za N1 da zakoni jasno propisuju način gradnje, te da se loša gradnja u Petrinji nakon rata može nazvati samo - kriminalom.

"Takve situacije se ne mogu dogoditi, to je kriminal, i na njih trebaju reagovati službe zadužene za kriminal", rekao je Križić.

Zamjenik gradonačelnika Gline Branka Bakšić Mitić rekla je nedavno da su se, između ostalog, u potresu rušile kuće koje su izgrađene u sklopu obnove nakon rata.

Ministar građevinarstva Darko Horvat najavio je istragu o kućama koje su se urušile usljed razornog potresa na području Petrinje, a obnovljene su nakon rata, prenose hrvatski mediji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana