Herceg Novi: Izlet brodićem do Plave špilje 20 evra, do Perasta 35

GS
Herceg Novi: Izlet brodićem do Plave špilje 20 evra, do Perasta 35

HERCEG NOVI - Prema podacima lokalne Turističke organizacije u Herceg Novom trenutno boravi 18.664 prijavljenih gostiju, što je za 173 manje u odnosu na uporedni period lani.

Vlasnici brodića koji prevoze turiste na izletišta Rose, Žanjice, Mirišta i dalje do Perasta kažu da su njihovi posjetioci uglavnom stranci, piše Dan.

Za izlet do Žanjica potrebno je 10 evra, i isto toliko od Žanjica do Plave špilje. Od Herceg Novog do Plave špilje, za koju i vlada najveće zanimanje inostranih gostiju zbog mogućnosti plivanja i zaranjanja u indigo modrinu, potrebno je 20 evra.

Izleti do Perasta i njegova dva čuvena otoka košta 35 evra. Kapetan broda “Barba” Ivan Peulić kaže da najviše ima Norvežana ali i gostiju iz regiona.

- Svi jedva čekaju da se otisnu na more, dospiju do Plave špilje i čuvenog izletišta Žanjice - kaže Peulić.

Marija iz Beograda kaže da ne propušta izlete zalivom.

- Cijene jesu malo jače u odnosu na prošlu godinu ali svuda je tako. Novi, ipak ne bih mijenjala. On je uvijek bio i ostao moja mirna luka - ističe Marija.

Svein iz norveškog grada Kristijansanda kaže da je smješten u Institutu Igalo.

- Prezadovoljan sam. Volim Herceg Novi i Boku. Nisam ranije išao ovim brodom, ali me je privukao zbog žute boje sunca koja nam u Norveškoj toliko nedostaje - kaže Svein.

Izduvni gasovi štete morskom svijetu

Ivan Peulić kaže da je tek ove godine počeo da se baviti ovom vrstom turizama, ali skreće pažnju na očuvanje Plave špilje.

- Trebalo bi ovlastiti neko lice, koje će na ovom popularnom izletištu zavesti red među brodicama i to hitno. Špilju kao jedan izuzetan prirodni fenomen treba čuvati. Unutar špilje se već nalazi nekoliko brodova, a van nje na ulaz čeka bar četiri, dok se turisti unutra ne isplivaju i ne slikaju. Ovdje je dvojak problem, prvo bezbijednosti, a potom i velike količine izduvnih gasova, jer brodovi koji se u njoj zadržavaju, ne gase motore. Izduvni gasovi se veoma osjete i dabome štete kako morskom tako i svijetu koji živi unutar špilje - ističe Peulić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana