Drama oko spasavanja speleološkinje u Sloveniji još traje: Učestvuje više od 100 ljudi, morali da rade i mineri

G.S.
Drama oko spasavanja speleološkinje u Sloveniji još traje: Učestvuje više od 100 ljudi, morali da rade i mineri

LjUBLjANA - Drama oko spasavanja speleološkinje koja je u subotu uveče nastradala u pećini u Sloveniji još traje. U akciju spasavanja uključeni su čak i mineri.

Rudari-mineri su eksplozijama proširili uske prolaze kako bi spasili speleologa, 33-godišnju mejštanku koja je u subotu uveče imala tešku nesreću dok je istraživala novu pećinu na dubini od 100 metara, javlja Radio-televizija Slovenije.

U subotu oko 18.30 dogodila se nezgoda prilikom istraživanja nove Vranjedolske pećine kod Dolenje Vasi kod Cerknice. Slomljeni kamen pao je na glavu speleološkinji, probio joj šljem i nanio tešku povredu glave. Pored nje je medicinska ekipa na dubini od 100 metara.

Kako je za RTV Slovenija prenijela Barbara Renčof, rudari su već juče počeli sa polaganim i pažljivim deminiranjem, a danas su nastavili tokom cijelog dana. Miniranje trajalo gotovo 20 časova. Oko 17 časova, brojni tjesnaci u pećini bili su dovoljno prošireni da spasilačke ekipe bezbjedno odnesu žrtvu na nosilima. Tunel je na nekim mjestima bio širok samo pola metra.

Rudari su završili posao, a angažovane su četiri spasilačke ekipe od šest članova. Spasioci se nadaju da će do ponoći uspijeti da prenesu nastradalu na otvoreno.

Spasilačke ekipe koje se nalaze u pećini razgovaraće sa ljekarom koji je sa žrtvom. “Kada ljekar naredi da povrijeđeni može da izađe iz pećine, počeće vađenje. Ljekar će stalno pratiti da li je sve u redu”, objasnio je šef intervencije Luka Zalokar.

Zdravstveno stanje žrtve i dalje je stabilno, pa medicinsko osoblje koje se brine o njoj u pećini predviđa da će podizanje iz pećine biti uspješno. “Pored spasilačkih timova, u pripravnosti imamo helikoptersku jedinicu za transport unesrećene u zdravstveni objekat i tim hitne medicinske pomoći iz Cerknice”, dodaje Ćurk.

Kako su učesnici akcije spasavanja objasnili jutros na konferenciji za novinare, povređena žena, koja je bila dio tima od šest speleologa iz udruženja na Rakeku, je u nesvijesti, ali reaguje na bolne stimuluse, rekao je Valter Zakrajšek, načelnik odjeljenja.

Da bi se spriječila hipotermija, u pećini su uređena dva topla mjesta sa zagrijanim bivacima, jedan za povređenu ženu i manju ekipu i jedan za snabdjevački tim. Oni su, kaže Zakrajšek, u stalnom kontaktu s ekipom u pećini preko pećinskog telefona, tako da kada se promjene timovi - čak i ljekar - osoblje dobija sve što je potrebno.

Miniranje je trajalo cio dan

Luka Zalokar, koji je i rukovodilac rudarskog i spasilačkog centra u Postojni, objasnio je jutros da su nosila kojima žele da iznesu povređenu ženu iz pećine široka 70 centimetara i duga dva metra, pa je pećina morala da bude proširena.

Da bi se pećina mogla minirati, novootkrivenu pećinu je skicirao speleolog koji se nalazio u pećini sa žrtvom i potom se vratio na otvoreno. Na osnovu ovih podataka rudari su odlučili koliko im je eksploziva potrebno da prošire prolaze.

“Moramo da radimo s eksplozivom u filigranskim količinama da bismo izbjegli dodatna urušavanja. Tim za proširenje tjesnaca radi punom snagom, u pećini je devet sati. Ali pošto je bezbjednost važna u radu, to traje duže”, rekao je Zalokar.

Sandi Ćurk je rekao da projekat spasavanja povređene žene, koji vodi Speleološki savez Slovenije, može biti primjer za Evropsku uniju. Juče i danas je aktivirano ukupno više od 100 pećinskih spasilaca, vatrogasnih jedinica, jedinica civilne zaštite i izviđača. “Pokušavamo da uradimo ono što čovjek radi za čovjeka, vjerujemo da će žrtva danas biti prevezena u odgovarajuće institucije “, rekao je Ćurk.

Aktiviran je i štab Civilne zaštite opštine Cerknica, koji pruža svu neophodnu podršku uključenima u spasavanje.

Ukoliko se akcija spasavanja odloži i povređena žena ostane u pećini duže vrijeme, a operacija postane neophodna, moguće je napraviti i “malu operacionu salu” u pećini, pri čemu bi se mogao organizovati i video-prenos. sa dostupnom tehnologijom, objasnio je Valter Zakrajšek. Ali, kako je istakao, glavnu riječ u tom pogledu vodi ljekar, koji je pored povređene žene.

U pećinu je ušlo šest speleologa

Nesreća se dogodila u subotu prilikom istraživanja nove pećine kod sela Dolenje kod Cerknice. U pećinu je ušlo šest speleologa. Kada se nesreća dogodila na dubini od oko 100 metara, jedan od njih je izašao i obavijestio spasilačke službe, dok su preostala četvorica ostala s povrijeđenom ženom. Oni nisu povrijeđeni.

Kasnije su iz pećine izašla preostala četiri speleologa Peleotehničkog društva Rakek. Jedan od njih je pećinskim spasiocima nacrtao mapu pećine i upozorio ih na brojne uzane prolaze i jaruge u kojima bi i nešto jače vibracije mogle da izazovu nove probleme, prenosi Telegraf

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana