Da li će u Crnoj Gori jezik kojim govori većina biti i službeni?

GS
Da li će u Crnoj Gori jezik kojim govori većina biti i službeni?

PODGORICA - Pitanje srpskog jezika u Crnoj Gori je poslije objavljivanja rezultata popisa stanovništva postalo ne samo političko već i pitanje elementarnog ljudskog dostojanstva i ljudskih prava, rekao je predsjednik Skupštine Andrija Mandić.

Mandić je istakao da ne postoji zemlja u Evropi, vjerovatno ni u svijetu, izuzev možda pojedinih totalitarnih režima, gdje jezik kojim govori većinsko stanovništvo nije ujedno i službeni jezik te zemlje.

On smatra da to dovoljno govori o svakodnevnim pozivima Demokratske partije socijalista /DPS/ koji i dalje insistiraju na nekim kvazitezama kako crnogorski treba da ostane jedini službeni.

Mandić je ukazao kako sada postoji nova parlamentarna većina koja želi da konstatuje ono što je narod jasno i nedvosmisleno rekao, a to je da većina govori srpskim jezikom i traži da dobije status službenog.

"Ukoliko ne budemo mogli da napravimo dogovor, shodno tekovinama i najboljim praksama razvijenog svijeta, postoji rješenje, a to je pravljenje Ustavotvorne skupštine", rekao je Mandić za "Večernje novosti".

Govoreći o dvojnom državljanstvu sa Srbijom, on je rekao da opozicija svakodnevno pokušava da manipuliše raznim neistinama i poluistinama i da ne vidi ništa sporno u tome da se ljudima koji imaju i osjećaju veze sa Crnom Gorom omogući da dobiju državljanstvo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana