Crkvi u Hrvatskoj - “porez na luksuz”

Agencije
Crkvi u Hrvatskoj - “porez na luksuz”

Zagreb - Hrvatsko udruženje građana za zaštitu ljudskih prava “David” organizovaće potpisivanje peticije za potpuno oporezivanje Katoličke crkve, za koju tvrdi da je izuzetno bogata i da je zato, a posebno u vrijeme krize, pravedno u cjelosti oporezovati sve njene aktivnosti i nekretnine, prenose agencije.

Katolička crkva izuzetno je bogata, njena cjelokupna svjetska imovina iznosi više hiljada milijardi evra, a u Hrvatskoj nekoliko milijardi evra, pri čemu samo vrijednost nekretnina iznosi nekoliko milona, navodi udruženje.

Napominju i da godišnje Crkva iz državnog budžeta dobija oko milijardu kuna, a oslobođena je mnogih poreza koje moraju plaćati građani i poslovni subjekti, s obzirom na njezinu vjersku delatnost koja se ubraja u neprofitnu.

Zato se traži da država Katoličkoj crkvi oporezuje uplate za mise, pogrebe i druge vjerske obrede kao i dobrovoljne doprinose, sve nekretnine, svo neprofitno djelovanje, kao što to važi i za druge pravne subjekte koji su dužni da plaćaju porez.

Udruženje zahtijeva i da se crkvena pravna lica obavežu da finansijskim službama prijavljuju obračun dohotka, izdatke i dobit, kao i da se kontroliše njihovo finansijsko-privredno poslovanje.

Takva praksa treba da se odnosi i na druge vjerske zajednice, navodi “David” i ocjenjuje da je u sferi Katoličke crkve sva crkvena djelatnost profitna jer je namijenjena za pridobijanje članova i sredstava za svoj rad.

Udruženje nedopustivim ocjenuje da Hrvatska u 21. veku Crkvi i sveštenicima ne propisuje sve poreze kao što to čini za druge pravne i fizičke subjekte već joj “poreskim privilegijama omogućava dalje bogaćenje” i ističe da je to kršenje člana Ustava koji govori o jednakosti pred zakonom, prenosi agencija Hina.

“David” je potpisivanje peticije najavio za 21. i 22. maj u Zagrebu, a potpise će poslati Vladi, Saboru i Ministarstvu finansija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana