Apel Srbima u Hrvatskoj da se popišu na predstojećem popisu

Tanjug
Apel Srbima u Hrvatskoj da se popišu na predstojećem popisu

BEOGRAD - Udruženje Srba iz Hrvatske, sa sjedištem u Beogradu, apelovalo je na sve Srbe u ovoj državi koji imaju pravo, prema hrvatskom Zakonu o popisu stanovništva, domaćinstava i stanova od 3. aprila oove godine, da iskoriste svoje pravo i da se popišu kako bi bar donekle ispravili učenjenu nepravdu najprije progonom, a onda i oduzimanjem prebivašista i gubljenjem svih prava koja iz toga proizlaze.

U saopštenju dostavljenom medijima, Udruženje je najoštrije osudilo otpor hrvatske desnice, prije svega nepriznate „Hrvatske pravoslavne crkve”, koja vuče korijene iz Nezavisne države Hrvatske i poziva da se umjesto srpskog identiteta promoviše kategorija „Hrvat - pravoslavac”.

Ukazujući na značaj ovog popisa stanovništva, podsjećaju da je riječ o trećem popisu od osamostaljenja Hrvatske i prvom od njenog ulaska u Evropsku uniju i poručuju da je osnovni problem to što je u Hrvatskoj Srba sve manje.

Podsjećaju da je popisom stanovništva prije ratnih sukoba, iz 1991., u Hrvatskoj bilo više od 600.000 Srba, prvi poslijeratni popis 2001. pokazao je brojku od 201.600 pripadnika srpske zajednice, a od prošlog popisa iz 2011. godine, kada ih je bilo 186.000, i donošenja Zakon o prebivalištu prema kojem ih je izbrisano oko 70.000, što znači da će ih na ovom popisu biti znatno manje.

U Udruženju se nadaju da će, kako ističu, bez obzira na broj pripadnika nacionalnih manjina koji pokaže predstojeći popis, u Hrvatskoj smanjivati animozitet prema drugačijima, i da će konačno kao članica Evropske unije na bogastvo različitosti početi da gleda kao na svoju prednost.

Podsjećaju da su institucije Srba u Hrvatskoj da bi olakšale popis osmislile zajedničku kampanju Budi e-Srbin!, i izradile internetsku stranicu e-Srbin na kojoj su data uputstva za popis, a objašnjeno je i koja sva prava srpske zajednice u Hrvatskoj proizlaze iz službenog brojnog stanja.

Srbi su pozvani da se slobodno izjasne o tome što jesu, koje su nacionalnosti, kojoj vjeroispovijesti pripadaju i kojim jezikom govore, bez bilo kakvih ograničenja i pritisaka.

Prva faza popisa u Hrvatskoj, odnosno mogućnost samopopisivanja putem internet stranice e-Građanin, počinje 13. septembra odnosno 27. septembra klasičnim putem.

Ističe se da popis nije samo od značaja za daljnje društvene i demogragske projekcije i analize nego prvenstveno radi ostvarivanja pojedinačnih prava.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana