Zimnica otanjila zbog besparice

Nezavisne.com
Zimnica otanjila zbog besparice

Banjaluka - Iako je sezona pripremanja ajvara, turšije i pekmeza, odnosno zimnice u jeku, prodavci na banjalučkim pijacama tvrde da nisu zapamtili lošiju godinu kada je u pitanju prodaja voća i povrća.

Prema njihovim procjenama, prodaja je manja za čak 70 odsto u odnosu na prošlu godinu.

Kupci koje smo danas sreli na pijacama kažu da cijene nisu visoke, ali da su kućni budžeti svake godine sve tanji pa moraju da se odreknu omiljenih specijaliteta kad dođu hladniji dani.

Na tržnici je bilo malo onih koji su kupovali na veliko, uglavnom je to pazarenje za svakodnevne potrebe po kilogram-dva povrća i voća, tako da prodavci kukaju da će prodajom uspjeti da pokriju samo troškove prevoza.

Zora Jagnjetović, prodavačica na tržnici, kaže da je prodaja katastrofalna i da je drastično opala.

"Ljudi samo gledaju, priđu štandu, ali skoro pa ništa ne kupuju", kaže ova zabrinuta prodavačica.

Ona je istakla da kupci kažu da im se više isplati kupiti gotov ajvar, turšiju ili kisele krastavce nego kupovati sastojke, pa kod kuće praviti zimnicu.

Stana Ostojić, domaćica, koja je došla na pijacu da pazari povrće za zimnicu, kaže da će, kao i svake godine, spremiti ajvar, ali manje tegli nego prošle godine, jer je paprika skupa, pa se ne isplati. Govori da ipak radije sprema zimnicu, nego da je kupuje, jer domaće je domaće.

"Kvalitet kupljenih gotovih proizvoda je mnogo lošiji od onog što sami spremite kod kuće", smatra ona.

Na pijaci u Lazarevu, gdje se može kupiti povrće i voće na veliko, danas su najtraženiji bili crvena paprika i kupus. Vrećica krastavaca koštala je od tri do šest KM, gajba crvenih paprika je od 21 do 25 KM, a vreća patlidžana je sedam KM.

Dugogodišnji prodavač Milan Vesić kaže da ima dana kada je prodaja dobra, ali da je ove godine ipak opala.

"Ponekad kupci dođu i kupe sve što je potrebno za ajvar i turšiju i najčešće prodam odjednom od 30 do 50 kilograma povrća. Cijene su iste kao i prošle godine. Najbolji kupci su srednje i starije generacije, dok je mlađih mnogo manje, jer vjerovatno nemaju naviku, ne znaju ili neće da se muče oko zimnice. Samo prave domaćice znaju vrijednost domaće zimnice i zato je spremaju", naglašava Vesić.

Marija Mišić, koju smo zatekli na pijaci kako pazari povrće za zimnicu, kaže da, osim ajvara, pečenih paprika, džemova i turšije, pravi i liker od trešanja i višanja.

"Imam recepte kojih se uvijek držim i svi u kući su zadovoljni i ukusom i izborom zimnice. Nisam računala koliko sam platila namirnice, najvažnije mi je što znam da ćemo jesti zdravu hranu", kaže ova Banjalučanka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana