Uživanje u sladoledu bez straha

Aleksandar Stojanović
Uživanje u sladoledu bez straha

BANjALUKA - Institut za javno zdravstvo Republike Srpske i Veterinarski institut “Dr Vaso Butozan” potvrdili su da su ispravni svi uzorci sladoleda, koje su gradski inspektori, u okviru kontrole lako kvarljivih namirnica, uzeli kod devet privrednih subjekata koji se bave prodajom ove poslastice.

Kako je potvrđeno iz Odjeljenja za inspekcijske poslove, riječ je o redovnim kontrolama sladoleda s obzirom na to da je povećana potrošnja ove poslastice u ljetnjim mjesecima.

- Kao i svake godine, u ovom periodu, uzeti su uzorci zbog provjere zdravstvene ispravnosti i to kod privrednih subjekata koji pripremaju i prodaju sladoled van svojih poslovnih prostorija - kažu u Odjeljenju za inspekcijske poslove.

Uz kontrolu sladoleda, gradski inspektori redovno obavljaju i kontrole subjekata koji se bave pripremom i prodajom hrane.

- S obzirom na to da se nalazimo u ljetnjem periodu, prioritet je kontrola lako kvarljivih namirnica, mesa i mesnih prerađevina, mlijeka i mliječnih proizvoda, te poslastica - kažu u inspekciji.

U redovnim kontrolama, inspektori kontrolišu sanitarno-higijenske uslove prostorija, uređaja i opreme u kojima se priprema, čuva i prometuje hrana. Takođe se kontroliše i sprovođenje preventivnih mjera za sprečavanje nastanka i širenja zaraznih bolesti, kao i sprovođenje čišćenja i hemijske dezinfekcije po planu održavanja higijene.

- U skladu sa epidemiološkim preporukama, na terenu se posebno kontroliše da li svi radnici koji rade na pripremi i prodaji hrane nose propisanu zaštitnu opremu - kažu iz Odjeljenja za inspekcijske poslove.

Iz Higijensko-epidemiološke službe Doma zdravlja kažu da nisu imali prijave trovanja hranom ove godine.

- Na visokim temperaturama, u ljetnjem periodu, hrana je pogodno tlo za razvoj mikroorganizama. Kada se mikroorganizmi nađu u povoljnim uslovima, omogućavaju da se oni veoma brzo razmnožavaju. Jedna bakterija, kada se na nađe pod povoljnim uslovima, u roku od samo sedam sati, može formirati novih dva miliona bakterija. U slučaju da građani posumnjaju na trovanje hrana, treba odmah da se jave ljekaru - istakli su iz Doma zdravlja.

 Simptomi

Trovanje hranom nastaje u periodu od jednog do 36 sati od konzumiranja hrane kontaminirane bakterijama, virusima, parazitima ili toksinima.

- Trovanje se ogleda pojavom jednog ili više simptoma kao što su mučnina, povraćanje, bolovi u stomaku, proliv, glavobolja i malaksalost i simptomi traju od jednog do sedam dana - istakli su iz Doma zdravlja.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana