Produženi boravak pohađa 1.875 osnovaca

Jovana Ivanović
Produženi boravak pohađa 1.875 osnovaca

BANjALUKA - Produženi boravak u ovoj školskoj godini pohađa ukupno 1.875 osnovaca nižih razreda, a projekat koji je organizovan u 26 centralnih i devet područnih odjeljenja banjalučkih škola olakšica je zaposlenim roditeljima jer djeca imaju aktivnosti dok oni ne završe s poslom.

Rekao je to za "Glas Srpske" načelnik odjeljenja za odnose sa javnošću Ministarstva prosvjete i kulture Mario Ćumurović istakavši da najveći broj mališana boravi u Osnovnoj školi "Dositej Obradović".

- Ukupno 177 djece raspoređeno je u šest grupa u ovoj školi. Na drugom mjestu je škola "Sveti Sava", koja ima 158 đaka, takođe raspoređenih u šest grupa - istakao je Ćumurović.

On je naglasio da je produženi boravak organizovan u dvije smjene.

- Đaci u produženom boravku mogu biti prije početka i nakon završetka nastave - istakao je on.

Ovaj vid obrazovanja, kako kaže Ćumurović, finansira ministarstvo, ali samo u svrhu naknada za učitelje.

- Lokalna samouprava škole koja organizuje produženi boravak snosi troškove za školsku opremu - naveo je Ćumurović. Prema njegovim riječima, o ishrani djece u produženom boravku odlučuju roditelji.

- Oni imaju mogućnost izbora ugovora koji uključuje ishranu ili onog bez  ishrane. U slučaju da izaberu prvi, oni finansiraju troškove - kazao je Ćumurović.

Ističe da je cilj produženog boravka pružanje podrške kako učenicima tako i roditeljima, a rad se realizuje na osnovu programa koji obuhvata pomoć i podršku đacima u učenju, ali i slobodne aktivnosti.

Predsjednik Aktiva direktora osnovnih škola Miroslav Popržen rekao je za "Glas" da je zaposlenim roditeljima produženi boravak olakšica.

- Mališani mogu da se druže sa svojim vršnjacima u vremenu od sedam do 19 časova svaki radni dan, zavisno od obaveza koje imaju roditelji. Dakle, oni mogu u školi da borave cijeli dan ili dva do tri sata - istakao je Popržen.

Dodaje da škola koja planira organizaciju produženog boravka, osim materijalnih i tehničkih uslova, treba da obezbijedi odgovarajući broj zainteresovanih učenika.

 - Sve škole koje su ispunile uslove, dobile su saglasnost iz ministarstva za organizovanje produženog boravka. Za vaspitnu grupu potrebno je minimum 15 djece - naglasio je Popržen.

On je objasnio da ovi uslovi nisu jedina ograničenja, te da problem predstavljaju i prostorni kapaciteti zbog kojih škole u Banjaluci sa više od 400 đaka nemaju organizaciju produženog boravka.

- Primjeri su Osnovna škola "Sveti Ćirilo i Metodije" u Piskavici kao i Osnovna škola "Mladen Stojanović" u Bronzanom Majdanu - kazao je Popržen.

Ukupan broj

Ukupan broj osnovnih škola u Republici Srpskoj koje u školskoj 2022/2023. godini organizuju produženi boravak je 114, i njime je obuhvaćeno ukupno 9.637 učenika, a u čuvanje je uključen i jutarnji boravak, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete i kulture.

- Jutarnje čuvanje organizovano je u ukupno 35 škola i njime je obuhvaćeno 1.429 učenika - rekao je Mario Ćumurović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana