Pomen u Drakuliću za 2.300 svirepo ubijenih Srba: Zločin pamtimo da se više nikada ne ponovi

Agencije
Foto: V. Tripić

BANjALUKA- Kod Spomen-kosturnice u banjalučkom naselju Drakulić služen je pomen, položeni vijenci i cvijeće za više od 2.300 Srba, među kojima je bilo 551 dijete, koje su ustaše prije 80 godina zvjerski ubile u ovom naselju i u selima Motike, Šargovac, te u rudniku Rakovac.

Vijence su u ime institucija Republike Srpske položili srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik i ministara rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Duško Milunović.

Dodik je rekao da je važno da se ovaj zločin ne zaboravi, te da je on pokazao zločinačku narav ustaškog režima.

Dodik je najavio  snimanje dokumentarno - igranog filma koji će biti posvećen Srbima stradalim u ovom zločinu.

Poručio je da srpska nacionalna sloboda nikada nije značila podjarmljivanje drugih naroda i da je Republika Srpska slobodna za sve koji u njoj žive, a da BiH mora da uvažava istorijske i etničke realnosti.

-Srbi su stradali, patili i sjećali se svojih stradalih, ali su morali i da nauče da bez države nema slobode. Zato su 1991. godine iz tog iskustva i želje da slobodno žive i napravili Republiku Srpsku - rekao je Dodik.

On je naveo da je potrebno pamtiti šta se desilo na ovim prostorima u Drugom svjetskom ratu kako bi se postavili snažniji temelji Republike Srpske, dodajući da se zločini ne bi desili da je Srpska postojala 1941. godine.

Dodik je istakao da je Srpska ispunila zavjet i onih koji su stradali 7. februara 1942. godine na području banjalučkih naselja Drakulić, Motike, Šargovac, te u rudniku Rakovac koji su smatrali da za Srbe treba obezbjediti slobodu.

-Srpske slobode nema bez srpske države i Republika Srpska je po svemu danas država - rekao je Dodik.

On je naglasio da se treba braniti dejtonska pozicija BiH i da će to nastaviti da radi bez obzira što neki misle da bi to uradili bolje ili korisnije.

Dodik je rekao da Republika Srpska obilježava sjećanje na stradanje Srba, jer je to program Vlade i da je pitanje da li bi se ljudi okupljali u Drakuliću da nema Srpske niti njene Vlade.

-Zato je važno da Srpska opstane i da bude snažna i jaka i da se okupimo oko nje. U svakom našem čovjeku mora biti dominantno osjećanje za Republiku - naglasio je Dodik.

On je rekao da Srpska danas dobro stoji, uspješno razvija svoju ekonomiju i izdržava ozbiljne napade da se dokine i ukine.
 

Miroslav Vukelić iz Banjaluke, čija je porodica stradala u ovom zločinu, opisao je sjećanje svog oca koji je rekao da su Srbi ubijani maljevima, bez ijednog metka.

-Važno je da mladi ne zaborave šta se ovdje desilo ne da se svete, već da se ta tragedija sačuva od zaborava -  rekao je on.

Na obilježavanju ovog zločina okupio se veliki broj mjestštana i građana Banjaluke.

-Sjećati se moramo svaki dan jer narod koji se ne sjeća svoje prošlosti, ima upitnu budućnost - poručio je istoričar Zoran Pejašinović.

Duško Milunović izjavio je da se Srbi moraju sjećati ustaških zločina počinjenih 1942. godine u banjalučkim naseljima Drakulić, Motike, Šargovac i rudniku Rakovac i da se to prenese na generacije koje dolaze.
Milunović je istakao da se zločini ne smiju zaboravljati, jer onom ko zaboravlja istorija se ponavlja.

-Onaj sistem (komunistički) htio je to da potisne i stavi u zaborav zbog, kako su govorili, bratstva i jedinstva, kojeg su htjeli da naprave preko srpske krvi i srpskih žrtava, ali to nismo zaboravili - rekao je Milunović.

On je podsjetio da je Vlada Srpske ustanovila obilježavanje 32 događaja od republičkog značaja i da je uglavnom riječ o događajima u kojima su Srbi stradali kroz svoju istoriju, te dodao da su se tim manifestacijama otrgla od zaborava mnoga mjesta stradanja Srba.

-Dosta smo naučili. Da nismo, ne bi u proteklom ratu bila formirana Vojska Republike Srpske, koja je bila jedini garant slobode Srba na ovim prostorima - naglasio je Milunović.

Mirna Savić Banjac, predstavnica gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića, rekla da se zločin ne smije zaboraviti, te da nijedna izgovorena riječ bilo kog predstavnika institucija nije dovoljna da se opiše težina zločina.

Položen je i vijenac u ime generalnog konzula Srbije u Banjaluci, dok su cvijeće položile delegacije Vlade Republike Srpske u kojoj su bili ministar Milunović i ministar pravde Anton Kasipović, Narodne skupštine Srpske, delegacija srpskih poslanika u Parlamentarnoj skupštini BiH.

Cvijeće su položili i predstavnici nevladinih organizacija i udruženja od javnog interesa proisteklih iz odbrambeno-otadžbinskog rata i NOR-a, Udruženja potomaka žrtava ustaškog zločina „7. februar 1942. godina Banjaluka“, Trećeg pješadijskog (Republika Srpska) puka, grada Banjaluka.

Polaganju vijenaca prethodila je Sveta liturgija u crkvi Svetog velikomučenika Georgija u banjalučkom naselju Drakulić.

Obilježavanje ovog istorijskog događaja organizovao je Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.

Ustaše su u rano jutro 7. februara 1942. godine izvršile pokolj nad Srbima u banjalučkim selima Drakulić, Motike, Šargovac i u rudniku Rakovac.

Pod komandom natporučnika Josipa Mišlova i fra Vjekoslava Filipovića iz takozvanog „Tjelesnog zdruga Ante Pavelića“, ustaše iz Zagreba i Banjaluke ubijale su Srbe bez ijednog ispaljenog metka - sjekirama, noževima i krampovima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

Galerija
© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana