Pejašinović: Vrijeme je da Banjaluka napokon dobije gradski muzej

Miloš Vasiljević
Pejašinović: Vrijeme je da Banjaluka napokon dobije gradski muzej

BANjALUKA - Kuća Milanovića izgrađena prije 130 godina najstariji je objekat u centru grada i konačno je došlo vrijeme za njegovu obnovu. Prema najavama ovaj objekat, kao svjedok stare Banjaluke, dobiće novo ruho i postati centar kulturnih dešavanja u gradu.

Gradonačelnik Draško Stanivuković u objavi na društvenim mrežama istakao je da će obnovu zajedno finansirati grad i Vlada Republike Srpske te da je vrijednost projekta 4,5 miliona KM.

- Banjaluka se nalazi u deceniji gradnje i obnove. Pored izgradnje škola, mostova, ambulanti i puteva obnavljamo mnoge značajne objekte koji imaju izuzetno važan arhitektonski, ambijentalni, ali i istorijski značaj za naš grad - rekao je Stanivuković.

Prema njegovim riječima nakon kompletne obnove kuća Milanovića trebalo bi da postane centar okupljanja i održavanja kulturnih manifestacija. Rekonstrukcija podrazumijeva konstruktivnu sanaciju oštećenih dijelova objekta i restauraciju nedostajućih dijelova objekta.

Istoričar Zoran Pejašinović kaže za “Glas Srpske” da kuća Milanovića datira iz 1893. godine te da je riječ o kući klasične trgovačke gradske porodice.

- Objekat ima podrum, prizemlje, sprat i potkrovlje. Kuća Milanovića svjedok je jedne građanske Banjaluke, možda je upravo simbolika kakva nam je građanska nota u gradu - zapuštena. Ipak, pozitivno je da je počela obnova - rekao je Pejašinović.

Naglasio je da je ovo jedna od prvih kuća koje su sagrađene u sadašnjoj ulici Bana Milosavljevića, a sagradio ju je Savo Milanović.

- U to vrijeme nije bilo automobila. Bio je ekonomski ulaz koji je spajao glavnu ulicu sa dvorištem gdje su bile prostorije za konje. Tu su bile štale, kočije i fijakeri - rekao je Pejašinović.

Kako je dodao, već se priča o budućoj namjeni, jer je prostor veliki.

 - Iznenadio sam se kad sam čuo da kuća Milanovića ima 1.600 kvadrata. Obilazio sam već objekat i optimističan sam jer se može iskoristiti za više namjena. Volio bih da Banjaluka napokon dobije gradski muzej, a idealno bi bilo da bude baš u kući Milanovića, što ne isključuje druge sadržaje - zaključio je Pejašinović.

Špiro Bocarić

Istoričar Zoran Pejašinović kazao je da je lijepa ideja potekla i od poznatog banjalučkog kardiologa Borisa Goronje, koji trenutno živi i radi u Beču, ali je često u Banjaluci.

- Bilo bi lijepo da odvojimo 200 kvadrata i za jednu stalnu postavku posvećenu Špiri Bocariću, velikom srpskom slikaru, koji je značajan trag ostavio upravo u Banjaluci. Da to bude spomen-galerija gdje bi se dešavale ne samo izložbe nego i radionice, filmovi, izložbe fotografija, razna dešavanja. Svi veliki gradovi i slikari imaju svoje spomen-galerije - rekao je Pejašinović.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana