Okružni sud u Banjaluci pravosnažno presudio u korist "Eko toplana": Građani dužni da plate grijanje koje su koristili

Aleksandra Todorović
Okružni sud u Banjaluci pravosnažno presudio u korist "Eko toplana": Građani dužni da plate grijanje koje su koristili

BANjALUKA - Korisnici usluga "Eko toplana" koji su koristili isporučenu toplotnu energiju, dužni su je i plaćati bez obzira na nepostojanje ugovora u pisanoj formi.

Dokaz za to je i posljednja pravosnažna presuda Okružnog sud u Banjaluci od 2. septembra, koja je samo jedna u nizu pravosnažnih presuda u korist "Eko toplana". Iz "Eko toplana" kažu da se radi o slučaju potrošača nastanjenog u ulici Desanke Maksimović, koji je u postupku osporavao obligacioni odnos, jer sa "Eko toplanama" nije imao potpisan ugovor o isporuci toplotne energije.

- Okružni sud u Banjaluci jasno je utvrdio da je potrošač u momentu preuzimanja komunalne djelatnosti od strane "Eko toplana" 1. februara 2018. godine kao korisnik bio priključen na sistem daljinskog grijanja i koristio usluge grijanja - kazali su iz "Eko toplana".

Dodaju da su "Eko toplane" sve do momenta isključenja korisnika sa mreže, u skladu sa Odlukom o opštim uslovima za proizvodnju, isporuku i korišćenje toplotne energije koju je usvojila Skupština grada, isporučivale toplotnu energiju i zakonito ispostavljale račune.

- Odlukom Okružnog suda uvažena je žalba "Eko toplana" čime je tužba korisnika odbačena, a pravosnažna presuda donesena u korist "Eko toplana" - ističu u preduzeću.

Pojasnili su da presuda još jednom potvrđuje da je određeni broj korisnika postao "žrtva" zlonamjernih dezinformacija koje su se pojavile u početku rada "Eko toplana", zbog čega su se bez potrebe upustili u sudske postupke i na kraju imali bespotrebne dodatne troškove.

Advokat Darija Mirnić Majstorović, koja zastupa ovo preduzeće, kazala je da je ovo samo posljednja odluka u nizu kada se radi o pravima i obavezama davaoca usluge i korisnika usluge daljinskog grijanja u Banjaluci.

- Za korisnike i pravničku zajednicu je ova informacija od značaja u smislu jasnog razlikovanja kada je u sporovima sa "Eko toplanama" potrebno i korisno zaštititi prava pred sudovima, a dezinformacije samo dovode do nepotrebnih sudskih postupaka i troškova. Apsolutni uspjeh "Eko toplane" od skoro 100 odsto pred drugostepenim sudovima doveo je do toga da je potpuno jasno na koji način tumačiti zakonske i podzakonske propise iz oblasti komunalne usluge grijanja - kazala je Mirnić Majstorović.

Ističe da, imajući u vidu sve navedeno, njena advokatska kancelarija započela je još prije više od godinu dana proces prenosa aktivnosti na pravnu službu "Eko Toplane" Banjaluka upravo zbog toga što se dalje ne očekuje niti složenost niti veliki broj sudskih postupaka, kao u periodu do sada.

Pravni zastupnik tužioca Vanja Lakić kaže da još nije pročitala presudu Okružnog suda, jer je, kako kaže, stalno na poslovnim putovanjima van Banjaluke.

- Nisam ni očekivala drugačiju presudu Okružnog suda, ali se nadam da će Ustavni i Vrhovni sud donijeti presude u korist građana - kazala je Lakićeva.

Dotrajala mreža

Iz "Eko toplana" kažu da u gradu trenutno više od 97 odsto korisnika plaća račune za grijanje što dovoljno pokazuje da je ogromna većina korisnika svjesna prava i obaveza.

- Zahvaljujući tome, već četiri godine u Banjaluci imamo samoodrživ i funkcionalan sistem daljinskog grijanja. Svjesni činjenice da još postoje korisnici koji zbog dotrajale mreže imaju problema sa grijanjem, nastojimo da iz godine u godinu kvalitet grijanja dignemo na viši nivo, ali i apelujemo na nadležne da se problem dotrajale mreže dugoročno riješi - zaključuju iz "Eko toplana".

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana