Obilježeno 104 godine od ulaska srpske vojske u Banjaluku

SRNA
Obilježeno 104 godine od ulaska srpske vojske u Banjaluku

BANjALUKA- U Banjaluci je, u organizaciji odbora Vlada Republike Srpske i Srbije za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova, obilježeno 104 godine od ulaska srpske vojske u ovaj grad.

Program obilježavanja počeo je služenjem parastosa u Hramu Hrista Spasitelja za sve ubijene i poginule civile i vojnike u Prvom svjetskom ratu.

Na spomenik banu Vrbaske banovine Svetislavu Milosavljević u Banjaluci položeni su vijenci povodom obilježavanja 104 godine od ulaska srpske vojske u ovaj grad.

Vijenac su položili predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, izaslanik predsjednika Republike Srpske Radovan Kovačević, predsjedavajući Savjeta ministara Zoran Tegeltija, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Srpske Duško Milunović, konzul Srbije u Banjaluci Miloš Vujić i delegacija grada Banjaluka.

Na spomenik banu Milosavljeviću vijence su položili i predstavnici Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka, nevladinih organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata Republike Srpske i NOR-a, Udruženja potomaka i poštovalaca ratnih dobrovoljaca 1912-1918. godine, gradskih i opštinskih nevalidnih organizacija i građani.

Ulazak srpske vojske u Banjaluku 1918. godine predstavlja veliki istorijski događaj koji je označio slobodu za srpski narod sa ovih prostora nakon viševjekovnog ropstva pod Turcima, te od 1878. godine pod Austrougarskom.

Nakon herojske borbe i proboja Solunskog Fronta 15. septembra 1918. godine, srpska vojska je za 45 dana oslobodila Beograd, a u Banjaluku je ušla 21. novembra 1918. godine. U Prvom svjetskom ratu poginulo je oko 1,3 miliona Srba.

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić poručio je danas da se obilježavanjem 104 godine od ulaska srpske vojske u Banjaluku pokazuje poštovanje prema vojsci koja je oslobodila ovaj dio Balkana u Prvom svjetskom ratu i svim narodima donijela slobodu.

"Danas kada živimo u najvećoj slobodi treba da se sjetimo naših junaka koji su nam udarili i temelj i pečat i napravili svetionik, koji se ne može srušiti, jer svijetli u našim dušama i prenijećemo ga svoj djeci", rekao je Stevandić na svečanosti povodom obilježavanja ovog značajnog istorijskog datuma.

On je napomenuo da je to bila jedina vojska koja je bila oslobodilačka i nije vodila akcije prema bilo kome, dok su sve druge vojske koje su dolazile na ove prostore vršile zločine i rušile vjerske spomenike.

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Srpske Duško Milunović izrazio je zadovoljstvo što je na dostojan i svečan način obilježen jedan od najvažnijih datuma za Srbe sa ove strane Drine.

"Ulaskom srpske vojske u Banjaluku prekinuto je viševjekovno ropstvo Srba na ovim prostorima, prvo od turskog carstva, a poslije toga i od Austro-ugarskog", rekao je Milunović novinarima.

On je naveo da je oko 25.000 sunarodnika učestvovalo u sastavu srpske vojske u Prvom svjetskom ratu i dalo veliki doprinos oslobađanju i proboju Solunskog fronta, ali i prodoru srpske vojske koja je oslobodila Beograd, a potom i Banjaluku.

Gradski menadžer Bojan Kresojević rekao je da se srpski narod dokazao u odbrani svoje slobode i otadžbine u velikim ratovima.

"Naši preci i naša vojska ostavili su nam najsvetije - slobodu, ali i obavezu da branimo svoju otadžbinu, te da učimo da je branimo i u miru, kao i u ratu", rekao je Kresojević novinarima.

Povodom obilježavanja 104 godine od ulaska srpske vojske u ovaj grad danas je u Hramu Hrista Spasitelja služen parastos za sve ubijene i poginule civile i vojnike u Prvom svjetskom ratu, te položeni vijenci na spomenim banu Vrbaske banovine Svetislavu Milosavljević.

Svečanosti povodom obilježavanja ovog značajnog datuma prisustvovali su i izaslanik predsjednika Republike Srpske Radovan Kovačević, predsjedavajući Savjeta ministara Zoran Tegeltija, konzul Srbije u Banjaluci Miloš Vujić.

Svečanost su svojim prisustvom uveličali i predstavnici Trećeg pješadijskog /Republika Srpska/ puka, nevladinih organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata Republike Srpske i NOR-a, Udruženja potomaka i poštovalaca ratnih dobrovoljaca 1912-1918. godine, gradskih i opštinskih nevlaidnih organizacija i građani.

Obilježavanje ovog značajnog istorijskog datuma organizuju odbori vlada Republike Srpske i Srbije za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana