Nevjestin veo i ruže mame kupce na gadskoj tržnici

Jelena Cvijanović
Nevjestin veo i ruže mame kupce na gadskoj tržnici

Banjaluka - Dolaskom sunčanih dana "procvjetala" je i gradska tržnica gdje je počela prodaja sadnica cvijeća kojima će vrijedne domaćice ukrasiti svoje bašte i balkone, a mini i vrtne ruže, maćuhice, jagorčevine i muškatle samo su dio rane ponude.

Raznovrsno cvijeće krasi štand Branke Grbić koja već 12 godina prodaje sadnice na pijaci. Ova prodavačica sa dugim stažom kaže da je zadovoljna prodajom, a narednih dana očekuje pravu jagmu za sadnicama. Njene kolege dodaju da cvjetna sezona kasni zbog hladnoće, te da će uskoro pijaca biti sva od cvijeća.

- Ponuda cvijeća biće uskoro i veća, a mušterijama su posebno primamljive petonije, djevojčice, tamjanika, nevjestin veo, ali i drugo cvijeće - rekla je Grbićeva.

Ona kaže da su cijene godinama iste i kreću se od pola marke za kadife, salvije i lediće, pet za mini ruže, pa do 15 maraka koliko koštaju hortenzije.

- Mušterije su većinom ljudi srednjih godina koji imaju  naviku da održavaju i ukrašavaju svoja dvorišta i balkone, dok je omladine znatno manje - kaže Grbićeva.

Njene male ruže pazarila Olja Laganin, koja živi i radi u Minhenu, a u Banjaluku je došla da posjeti oca.

- Tata je ostao sam, a majka je ovdje uvijek kupovala cvijeće i zato sam došla i ja da ga kupim. Otac će ga njegovati na balkonu, da na neki način nastavimo majčinu tradiciju - rekla je Laganinova.

Mini ruže krasiće i balkon Milene Dakić koja nije krila  zadovoljstvo prvom ponudom cvijeća.

- Iznenadila sam se da ruže nisu skupe. Platila sam ih pet maraka i jedva čekam da ih zasadim - rekla je Dakićeva.

I njena sugrađanka Dragojla Boženović svakog proljeća kupuje cvijeće za svoju baštu. Ona kaže da su sadnice na pijaci kvalitetne i da će sa dobrom brigom i ljubavlju cvijeće biti lijepo cijele godine.

- Crna zemlja, malo ćubriva, redovno zalivanje i to je to, a meni cvijeće ide od ruke - rekla je Boženovićeva.

Već četiri godine cvijeće na pijaci prodaje Božana Krčić, koja kaže da među njenim mušterijama ima svih generacija, ali dodaje da je posljednjih godina prodaja slabija.

- Nekada smo znali ljudima pakovati po četiri i pet gajbi cvijeća, sada većinom kupe po nekoliko komada, nema narod para - kazala je Krčićeva.

Njega cvijeća

Prodavci kažu da je cvjećarstvo zahtjevan posao, traži mnogo vremena, rada, strpljenja i ljubavi, ali oni koji vole cvijeće uživaju u svemu tome.

- Kada je riječ o isplativosti, uzgoj cvijeća traži mnogo ulaganja i ne može se ovim poslom obogatiti, ali se uloženo ipak vrati na kraju - kažu prodavci.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana