Mladi i roditelji u borbi protiv poroka
Podižući svijest o štetnosti konzumiranja alkohola, duvana, kockanja i pretjeranog korišćenja modernih tehnologija, Klub liječenih alkoholičara grada Banjaluka (KLA) po četvrti put sprovodi projekat “Kada imaš dilemu pitaj - nastavljamo podršku dalje”.
Kako su istakli iz ovog kluba cilj projekta je pružanje pomoći roditeljima i mladima, koji se bore sa bolestima zavisnosti i izazovima savremenog doba.
Radionice, koje su počele 1. oktobra, održavaju se u prostorijama kluba svakog utorka od 19 do 20 časova za mlade, dok roditelji dolaze srijedom od 19.15 do 20.15 časova. Radionice će trajati sve do 20. novembra.
Sistemski porodični psihoterapeut u KLA Maja Tomanić istakla je da su radionice, između ostalog, namijenjene jačanju roditeljskih kapaciteta i prevazilaženju problema koje prolaze sa svojim tinejdžerima.
- Roditeljstvo je predivna, ali i veoma izazovna uloga u kojoj se mnogi ne snalaze onako kako bi voljeli. Mnogi roditelji shvataju da ne postoji “uputstvo” koje bi im pomoglo da vaspitaju srećnu i uspješnu djecu - pojasnila je Tomanićeva.
Prema njenim riječima, neophodno je da roditelji sa djetetom izgrade odnos u kojem vlada otvorenost i povjerenje te naglašava važnost razumijevanja i bliskosti.
- To je dugotrajan proces na kojem stalno treba da se radi, ali ne bilo kako, ne stihijski, ne od danas do sutra, već svjesno i ciljano. Da bi roditelji i mladi mogli da se drže puta kojim su krenuli i da ih ne pokoleba svaka novina koju čuju ili pročitaju, važno je da rade na sebi i razvijaju svoje vještine kojima će graditi zdrave i kvalitetne odnose sa okolinom - zaključila je ona.
Dodaje kako je na prvom mjestu komunikacija koja uključuje aktivno slušanje, postavljanje pravih pitanja i davanje korisnih informacija. Prema njenim riječima, između ostalog, važno je i postavljanje ciljeva, ali i granica te donošenje odluka i rješavanja konflikata.
Tomanićeva je istakla da roditelji i djeca na radionice dolaze iz istog porodičnog sistema, što dodatno jača komunikaciju i povjerenje među članovima.
- Uključivanje prijatelja i rodbine često pokazuje da se uz podršku grupe može drugačije i bolje - rekla je Maja Tomanić.
SAVJETOVALIŠTE
Iz Kluba liječenih alkoholičara se nadaju se da će radionice postati redovna aktivnost i otvoriti mogućnosti za uspostavljanje savjetovališta za mlade i roditelje. Ovo bi omogućilo mladima i roditeljima da dobiju podršku u prevenciji delikventnog ponašanja, zloupotrebi supstanci poput alkohola i duvana, kao i zloupotrebi zavisnosti poput klađenja.
- Naša želja je da, anonimno i bez strigme, mladi, a i roditelji, dobiju podršku, edukaciju i pomoć za bolju i kvalitetniju komunikaciju i prevenciju bolesti zavisnosti - pojasnila je Maja Tomanić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.