Epidemija usporila obnovu Sahat-kule

Nevena Reljić
Epidemija usporila obnovu Sahat-kule

Banjaluka - Izgradnja Sahat-kule koja se nalazila neposredno uz Ferhat-pašinu džamiju, trebalo bi da počne nakon što bude završena izrada projektne dokumentacije i pribavljene potrebne dozvole, nakon čega će biti raspisan tender o izgradnji.

Rekao je to juče direktor Vakufske direkcije Islamske zajednice u BiH Senaid Zajimović, nakon potpisivanja protokola o obnovi i rekonstrukciji Sahat-kule, koji su, osim Zajimovića, potpisali gradonačelnik Igor Radojičić i muftija banjalučki Nusret Abdibegović.

- Zadovoljstvo mi je što smo potpisali ugovor o obnovi i rekonstrukciji  Sahat-kule. O ovome smo razgovarali i prije epidemije na relaciji  između Muftijfstva banjalučkog, Vakufske direkcije Islamske zajednice u BiH, Vakufske direkcije Republike Turske i ambasade Turske, te grada. Sve vrijeme problem nije predstavljala dobra volja već neprilike koje su nas zadesile tako da smo i potpisivanje obavili putem video-konferencije na relaciji Banjaluka-Sarajevo-Ankara – rekao je Radojičić.

Dodao je da su partneri u ovom poslu vakufske direkcije koje će implementirati projekat te finansirati, kao i grad koji će izdati sve potrebne dozvole.

- Sahat-kula je stajala u Banjaluci skoro pola milenijuma, prolazila je sa ovim gradom i dobre i loše periode. Doživjela je oštećenja u zemljotresu 1969. godine, a srušena je 1993. godine, a sada se vraća na lokaciju pored obnovljene Ferhat-pašine džamije. Ona je jedan od simbola grada i jedan od dijelova i nacionalnog i kulturnog blaga ovih prostora - istakao je Radojičić.

Muftija banjalučki Nusret Abdibegović kazao je da urbani dio ne čine samo ljudi, već objekti, zgrade, te istorijsko nasljeđe koje svaki grad ima i kojim se ponosi.

- Vjerujem da ćemo Banjaluci vratiti Sahat-kulu te mislim da Bošnjaci mogu ovdje postojano živjeti i liječiti rane sa svim ljudima dobre volje - naglasio je Abdibegović.

Dr Senaid Zajimović rekao je da uporedo s ovim projektom, u Banjaluci realizuju još dva projekta.

- Potpisali smo protokol o ponovnom povratku jedinog nedostajućeg objekta Islamske zajednice i Banjaluke u ovom gradu. Još se ne zna tačna vrijednost projekta dok se ne uradi idejni projekat, ali licitiramo iznosom između dva do tri miliona maraka, što ipak nije konačno – naglasio je Zajimović.

Istorijat

Sahat-kula nalazila se u neposrednoj blizini Ferhat-pašine džamije i spadala je u njene značajne objekte. Premda vrijeme tačnog nastanka sahat-kule nije poznato, najvjerovatnije je to 1587. godine, vremenu velikih građevinskih poduhvata Ferhat-paše Sokolovića u Banjaluci, prestonici tadašnjeg Bosanskog pašaluka. Ako je ova pretpostavka istinita, banjalučka sahat-kula je bila najstarija sahat-kula u BiH.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana