Članovi “Daun sindrom centra” Banjaluka na gastronomskom festivalu u Moskvi: Spretni kuvari u borbi protiv predrasuda

Aleksandra Todorović
Članovi “Daun sindrom centra” Banjaluka na gastronomskom festivalu u Moskvi: Spretni kuvari u borbi protiv predrasuda

BANjALUKA - Saradnja “Daun sindrom centra” Banjaluka sa ruskom Humanitarnom fondacijom “Daunsajd ap Moskva” doprinijela je poboljšanju kvaliteta života osoba sa Daunovim sindromom i njihovih porodica.

Direktor “Daun sindrom centra” Banjaluka Zoran Jelić kazao je za “Glas Srpske” da je ta saradnja iznjedrila brojne povlastice koje će oplemeniti život osoba sa Daunovim sindromom.

- Dobili smo poziv da šest mladih kuvara iz “Daun sindrom centra” učestvuje u onlajn konferenciji na omladinskom gastronomskom festivalu u Moskvi koji traje do 11. februara. Jedini su takmičari sa smetnjama u razvoju i na ovaj način osobe sa Daunovim sindromom ravnopravno stoje rame uz rame sa studentima i predstavljaju Banjaluku - kazao je Jelić.

Kako je naglasio, pružena im je prilika da na festivalu pokažu umijeće u pripremi ukusnih jela u dvije kategorije.

- Prva kategorija je priprema medenjaka po starinskom receptu i prema savremenom receptu. Druga je božićna trpeza po tradicionalnim običajima zemlje iz koje dolazimo - rekao je Jelić.

On je izrazio zadovoljstvo što će ruski stručnjaci obučavati defektologe, psihologe, psihoterapeute, kao i roditelje u prevazilaženju problema sa kojima se oni bore.

- Cilj nam je da osposobimo trenere koji će po rođenju djeteta upoznati roditelje sa svim mogućnostima koje imaju. Diskriminacija ovih osoba kreće već u porodilištu i to moramo mijenjati - rekao je Jelić.

Prema njegovim riječima, još jedan rezultat dobre saradnje sa humanitarnom fondacijom iz Rusije jeste poziv “Daun sindrom centru” da u junu prezentuje program socijalne rehabilitacije u Moskvi.

- Planirano je da tada naši članovi tamo odigraju čuvenu predstavu “Mali princ”. Saradnja sa Rusijom se odvija na obostrano zadovoljstvo i to je ono što nas motiviše - ističe Jelić.

Dodao je da centar aktivno primjenjuje ekspresivne art-metode kao što su muzika, ples, sport i zabava.

- Praktikujemo aktivnu art-terapiju jer ne učimo čitati note na papiru, već sviramo živu muziku. To je pravi terapeutski rad i jedini način da ova djeca otkriju svoj potencijal - kaže Jelić.

Dodao je da primjenjuju posebnu tehniku oslikavanja tapkanjem po aluminijumskoj foliji jer ove osobe imaju lošu motoriku.

- Jedini način da se prepozna i iskoristi potencijal koji ta djeca imaju jeste da budu uključena u sve sfere društvenog života - zaključio je Jelić.

Film

Zoran Jelić kazao je da je naročito ponosan na prvi dugometražni film na našim prostorima koji prikazuje život osoba sa Daunovim sindromom.

- Film u produkciji RTRS-a režirao je Denis Bojić. Premijerno će biti prikazan u junu u Moskvi - rekao je Jelić.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana