Nikola Bundalo o predstavi “Ni riba ni meso”: Mi gradimo društvo koje razara porodice
BANjALUKA - Za mene kao reditelja zaista je užitak kada na scenu postavljate izuzetno kompleksno i dobro napisan tekst. Tekst pun mesa, koji i te kako ima snažne likove i odnose već u osnovi, i veliki broj tema koje se otvaraju.
Ovim riječima je talentovani banjalučki režiser Nikola Bundalo opisao svoju rediteljsku viziju predstave “Ni riba ni meso”, koja će večeras od 20 časova biti premijerno izvedena na sceni “Petar Kočić” Narodnog pozorišta Republike Srpske.
Tekst slavnog njemačkog dramaturga Franca Ksavera Kreca adaptirao je Aleksandar Vasiljević, scenografija je djelo Dragane Purković Macan, za kostime se pobrinula Ivana Ristić, kompozitor je Petar Bilbija, a producent predstave je Nikola Đaković. Bundalo ističe da ni on kao režiser ni Vasiljević kao dramaturg nisu radili pretjerano velike intervencije kako bi tekst prilagodili aktuelnom društvenom, socijalnom i klasnom kontekstu.
- U procesu adaptacije Aleksandar i ja smo se više bavili time koje bismo teme mi da izoštrimo i pratimo, a koje ćemo skrajnuti jer nam nisu u prvom planu. Tako da je bio veliki izazov u tom procesu odricanja dijelova komada da pazimo da li remetimo strukturu, da li pratimo našu ideju i da li ostavljamo i dalje glumcima dovoljno “mesa”. Trebalo je u moru tema i problema koje Krec iznosi izoštriti i pronaći putanju koja zapravo priča ono što mi želimo da ispričamo. Zato nikakva aktuelizacija nije rađena, niti transponovanje u današnje vrijeme ili prebacivanje na lokalno. Time bismo samo pojeftinili ono što je Krec napisao - jasan je Bundalo.
Talentovani režiser ističe da je Krecov komad bezvremenski tekst, koji ni za trenutak nije ostario u umjetničkom smislu, tačnije da je jednako aktuelan kao i osamdesetih godina prošlog vijeka, kada je napisan u Njemačkoj.
- Zvuči kao floskula, ali je zaista nikad aktuelnije. Što se tiče neke osnovne premise, u pitanju je socijalna drama koja prati dva mlada bračna para. U firmu u kojoj rade naša dva glavna junaka, koji su slovoslagači, dolaze računari i modernizacija. Procesom prekvalifikacije i tranzicije, posmatramo kako to utiče na same likove, na odnose između njih, na porodične odnose, parove... i kako kapitalizam hrani sve naše mane i kako nismo imuni da očuvamo naše intime i naše odnose. Društvo i društveni poredak prosto nađu način da razore i porodice i iskrene odnose... nažalost - rekao je Bundalo.
Drama govori o tehnološkoj modernizaciji i njenom uticaju na porodice, kao i položaju muškarca i žene u društvu uopšte, postavljajući pitanje šta dobijamo sa tehnološkim napretkom?
- Komad je aktuelan i o pitanju tehnologije, ono što su u to vrijeme računari, danas je to vještačka inteligencija. Kao i tad, i mi sad prisustvujemo povoju tehnološkog napretka, koji će i te kako promijeniti tok naše civilizacije iako, kao i, vjerujem, ljudi tad, ne možemo ni da imamo kompletnu sliku šta je aktuelna tehnološka kreacija zapravo - rekao je Bundalo.
Iako se radnja komada dešava u osamdesetim baveći se krizom porodice unutar društvenog trenutka, Bundalo ističe da se nije fokusirao na nostalgičan momenat, niti je sama tema ostala u prošlosti.
- Što se tiče nostalgije, to mi nije u fokusu. Prosto, za mene je nostalgija izrazito subjektivna stvar i svako je nostalgičan za nekim periodom zato što je za njega lično bitan ili je uticao, a ne zato što je objektivno bilo tako i tako. Što se tiče porodica, mislim da se sada samo više priča o nekim stvarima, a da je porodica kao ćelija uvijek bila ugrožena kategorija. I to zbog nas samih, mi ipak gradimo to društvo koje okrivljujemo da nam uništava porodice - jasan je Bundalo.
Uloge u predstavi tumače glumci Narodnog pozorišta Republike Srpske: Smiljana Marinković, Nataša Perić, Danilo Kerkez i Ilija Ivanović, apsolvent glume na Akademiji umjetnosti Banjaluka u klasi profesora Željka Mitrovića.
EMOCIJE
Bundalo, koji ima iza sebe brojne režije, kako u Beogradu, gdje se školuje, tako i na domaćem terenu u DPRS i “Jazavcu”, kaže da su emocije pred večerašnju premijeru malo pojačane.
- Svaka premijera nosi pojačane emocije, to je uvijek, onako patetično da se izrazim, porađanje nečeg na čemu si sa ljudima radio nekoliko mjeseci, i sada to ima svoj život pred publikom.. U svom gradu je uvijek posebno kad se radi, a pogotovo kada u nekoj kući radiš prvi put. Zato sam osjećao i veliku odgovornost da se zaista potrudim da uradim nešto kvalitetno i da pomjerim i svoje neke granice budući da je ovo prvenac u Narodnom pozorištu, koje se kreće u dobrom i progresivnom smjeru, i drago mi je što je ova predstava jedna od karika u toj putanji - rekao je Bundalo.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.