Monografija “Kako je bio rokenrol” besplatno dostupna onlajn

Branislav Predojević
Monografija “Kako je bio rokenrol” besplatno dostupna onlajn

BEOGRAD - Izdavačka kuća “Popbuks”, iza koje stoji udruženje Društvo ljubitelja popularne kulture, postavila je monografiju rok kritičara i scenariste Branka Vukojevića “Kako je bio rokenrol” za besplatno skidanje na svom sajtu.

Ovih dana navršilo se 20 godina od preranog odlaska nekadašnjeg “Džuboksovog” urednika i filmskog scenariste Branka Vukojevića. Tim povodom, njegova knjiga izabranih tekstova koja je originalno objavljena 2005. godine, postavljena je za besplatno preuzimanje na sajtu “dljpk.com ”.

Monografiju “Kako je bio rokenrol” priredili su Vukojevićevi prijatelji Goranka Matić, Predrag Popović, Dragan Kremer i Momčilo Rajin dvije godine nakon njegove prerane tragične smrti u Londonu avgusta 2003. godine, sa ciljem da se osvijetli značaj i kvalitet doprinosa jednog od najuticajnijih autora koji su ikada pisali o rokenrolu na našem jeziku.

U ovoj bogato ilustrovanoj knjizi, sa preko pet stotina stranica velikog formata, sabrani Vukojevićev opus nije samo svjedočanstvo o jednom značajnom novinaru i rokenrol kritičaru, već i o čovjeku čije je pisanje u “Džuboksu”, “Startu”, “Politici” i “Ritmu”, generacijama ljubitelja “Bitlsa” i “Idola”, “Led cepelina” i “Bijelog dugmeta”, otvorilo i dešifrovalo nove puteve. Slobodno se može reći da njegovi radovi funkcionišu kao spomenik čitavom jednom vremenu. Kao izdavač Društvo ljubitelja popularne kulture na ovaj način želi da ovakvu vrstu baštine ponudi kao opštekulturno dobro, podržavajući slobodan pristup znanju i istoriografiji.

Društvo ljubitelja popularne kulture jeste udruženje građana koje je prije 20 godina u Beogradu osnovala grupa ljubitelja i poštovalaca izuzetnih oblika urbane kulture. Zaslužno je za lansiranje uticajnog veb magazina “Popboks” posvećenog promišljanju aktuelnih tokova popularne kulture. Uredništvo “Popboksa” je, pored ostalog, bilo lider u afirmaciji tada vrlo mladih bendova koji su pripadali talasu nazvanom Nova srpska scena: “Repetitor”, “Goribor”, “Nežni Dalibor”, “Petrol” i drugi.

 Udruženje je u međuvremenu pokrenulo “Popbuks”, brend za književno izdavaštvo, koje do kraja godine izdaje monografiju o filmu “Kako je propao rokenrol” (1989) autora Zorana Peze, Vladimira Slavice i Gorana Gajića. Za obilje svjedočanstava o ovom hit filmu zaslužna je književnica, filmska scenaristkinja i kritičarka Vladislava Vojnović. Podsjećamo, u proteklom periodu “Popbuks” je izdao monografiju o kultnoj novosadskoj grupi “Luna” (uskoro stiže drugo, dopunjeno izdanje), antologiju domaćih hip-hop tekstova “Repotpisani”, strip knjigu Aleksandra Zografa “Priče iz Drugog rata” te jedinstvenu studiju “Dobar rep: kako sam objasnio i završio pravi rep” Predraga Vukčevića.

U narednom periodu slijede biografije Vlade Divljana, Olivera Nekarijevića iz grupe “Kanda, Kodža i Nebojša”, Baneta Sanšajna, grupe “Šarlo Akrobata” i niz drugih ekskluzivnih naslova.

Biografija

Branko Vukojević (Šibenik, 1956 - London, 2003) je prvi članak objavio 1975. u “Džuboksu” - tada jedinom muzičkom magazinu u Jugoslaviji, za koji je redovno pisao do 1983, a u kome je glavni urednik bio od 1981. godine. Potom se bavio video-igrama i studijima dramaturgije, a rok kritici se vratio u magazinu “Ritam” koji je uređivao od 1990. do 1991. godine. Nešto prije toga je napisao scenarije za prvi film “Do izvora dva putića” iz omnibusa “Kako je propao rokenrol” (1989) te za film “Video jela, zelen bor” (1991) Gorana Gajića. Od 1992. je živio u Londonu, gdje se bavio kompjuterskim dizajnom i muzičkim spotovima. Preminuo je u tom gradu 30. avgusta 2003. godine od posljedica saobraćajne nesreće.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana