Genije za kojeg nisu postojale granice
LOS ANĐELES - Kvinsi Džons bukvalno je rođen kada su granice o tome koliko velike snove crni dječak može sanjati bile nesagledivo visoke, a naučio nas je da granica ne postoji. Njegov doprinos američkoj i svjetskoj kulturi bio je neograničen.
Ovim riječima se čuveni dramaturg Džeremi O. Haris oprostio od legendarnog muzičkog producenta, kompozitora i tekstopisca Kvinsija Džonsa koji je preminuo u 92. godini života. Ovoj izjavi pridružili su se brojni umjetnici širom svijeta, od Majkla Kejna, Pola Sajmona do Kolmana Dominga i Dejvida Gete, koji se opraštaju od preminulog titana na društvenim mrežama uz dirljive poruke o njegovoj karijeri.
Džons je smatran jednim od najvećih umova u istoriji muzike i televizije, a najpoznatiji je po radu sa Frenkom Sinatrom, Rejom Čarlsom, Polom Sajmonom i Majklom Džeksonom. Talentovani muzičar se uzdigao od gluvarenja sa uličnim bandama na južnoj strani Čikaga do samih visina šou-biznisa, postavši jedan od prvih crnih muzičara koji su uspjeli u Holivudu i sakupio je izvanredan muzički katalog.
Godinama je bilo malo vjerovatno pronaći ljubitelja muzike koji nije posjedovao barem jednu ploču sa njegovim imenom ili lidera u industriji zabave koji nije imao veze s njim. Džons je tokom karijere osvojio 28 "Gremija", a album Majkla Džeksona "Thriller" postao je kulturna prekretnica jer je osamdesetih godina prošlog vijeka kući odnio osam "Gremija". Producirao je još dva Džeksonova najprodavanija albuma, "Off The Wall" i "Bad", a potrebno je pomenuti da je Džons producirao i pjesmu "We Are the World", najprodavaniji singl svih vremena, na kojem je okupio najveće muzičare 20. vijeka u humanitarne svrhe.
Tokom šest decenija karijere Džons je takođe komponovao muziku za više od 50 filmova i TV programa, uključujući britanski film "Mali posao u Italiji" iz 1969. i klasik "U vrelini noći" iz 1967. godine. Producirao je film "Boja purpura" Stivena Spilberga, koji je javnosti predstavio dvije do tada nepoznate izvođačice Opru Vinfri i Vupi Goldberg.
Na malom ekranu bio je jedan od producenata iza hit TV emisije "Princ iz Bel Era", koja je proslavila Vila Smita. Nosio je titulu EGOT, osvojivši u karijeri nagrade "Emi", "Gremi", "Oskar" i "Toni". Ženio se tri puta i iza njega je ostalo sedmoro djece. Studio "Netfliks" je 2018. objavio nagrađivani dokumentarac o njegovom životu koji su režirali njegova kćerka Rašida Džons i Alan Hiks.
Banjaluka
Zanimljivo je da je Kvinsi Džons kao mlad džez muzičar posjetio Banjaluku davne 1961. godine, a kasnije joj je posvetio i pjesmu koja se našla u njegovom albumu sa početka šezdesetih godina prošlog vijeka.
U okviru turneje Džons je 1961. godine u Banjaluci održao spektakularan koncert, tada mnogo ispred svog vremena. Banjalučki koncert je održan u tadašnjem Domu kulture, a u prvom dijelu koncerta nestalo je struje, te je događaj nastavljen uz svjetlost petrolejskih lampi i svijeća. Ljubav prema Banjaluci krunisao je prije nekoliko godina, kada je snimio emotivnu poruku punu ljubavi upućenu Banjaluci i njenim građanima.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.