U Parizu zabranjeno snimanje akcionih scena

Agencije
U Parizu zabranjeno snimanje akcionih scena

Pariz - U strahu da bi glumci mogli da budu zamijenjeni s policajcima, a filmske scene jurnjave sa pravim, vlasti u francuskoj prijestonici odlučile su da drastično ograniče snimanje akcionih filmova u gradu koji je u prošlosti bio pozornica mnogih nezaboravnih adrenalinskih sekvenca.

Snimanje scena sa policijom ili vojskom zabranjeno je nakon nedavnih terorističkih napada u Parizu, u kojima je 20 osoba izgubilo život.

"Te scene na javnim mjestima su problematične, jer bi glumci u uniformi mogli da postanu meta teroristima. Mogli bi, takođe, da izazovu pometnju u narodu u ovom posebno osjetljivom trenutku", rekla je za agenciju AP predstavnica pariske policije Silvi Barno, koja je zadužena za davanje dozvola za snimanje u Parizu.

Ona nije znala da kaže koliko će zabrana biti na snazi, ali je navela da je atmosfera u gradu prilično napeta, sa policijom i vojskom koje patroliraju u najosjetljivijim mjestima, kao što su prostori oko sinagoga, kancelarija medija i tržnih centara.

"Fotogenični" Pariz je jedna od omiljenih lokacija reditelja, ne samo francuskih već i stranih, posebno kada je riječ o scenama potjere.

Najnoviji blokbaster Lika Beson "Lusi", sa Skarlet Johanson u naslovnoj ulozi, sadrži jurnjavu automobilima u blizini "Luvra", scenu koju bi danas, s obzirom na novouvedena pravila, bilo nemoguće snimiti.

Ništa bolje ne bi prošao ni prošlogodišnji naučnofantastični triler "Na rubu vremena" sa Emili Blant i Tomom Kruzom, koji je, takođe, dijelom snimljen u francuskoj prijestonici, kao ni čuvena scena potjere minijem u filmu "Bournov identitet" sa Metom Dejmonom.

Zbog novih mjera svoje planove je moralo da promijeni nekoliko produkcija, uključujući i ekipu filma "Flics Toyt Simplement " ("Jednostavno panduri"), koji je trebalo da sadrži scenu s policajcem ispred škole.

U Parizu se ove nedjelje održava godišnji Sajam filmskog snimanja, čiji se organizatori nadaju da će grad i ubuduće nastaviti da privlači velike produkcije, navodeći da je samo prošle godine dao dozvolu za 1.159 filmskih projekata.

"Čak ni Stiven Spilberg, kada bi htio da snimi neku veliku scenu sa policijom na ulici, to sada ne bi mogao da izvede", kažu zvaničnici Pariza, dodajući da bi posljedice novih mjera najviše pogodile velike američke produkcije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana