U Ljubljani otvorena izložba o srpskom modernizmu 1880-1950

Tanjug
U Ljubljani otvorena izložba o srpskom modernizmu 1880-1950

LjUBLjANA - U Narodnoj galeriji Slovenije u Ljubljani svečano je otvorena izložba "Srpski modernizam 1880-1950 iz kolekcije Galerije Matice srpske", koju će posetioci moći da pogledaju do 3.maja.

- Važnost večerašnjeg događaja na prvom mestu leži u činjenici da je izložba jasan pokazatelj umetničkog i kulturnog stvaralaštva u periodu 1880-1950. godine, tokom kojeg možemo pratiti razvoj modernističkih ideja i umetničkih koncepata. Izložbom je predstavljen jedan iscrpno istražen istorijski i kulturni period naše zemlje - rekao ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavlević, koji je sinoć izložbu otvorio zajedno sa slovenačkim kolegom Zoranom Pozničem.

Prema riječima Vukosavljevića, na ovoj izložbi su iskazani visoki dometi srpskog modernizma i svjedočanstvo je o djelima jedne izuzetne epohe u srpskoj umjetnosti.

Ministar je napomenuo da su slikarstvo i književnost obilježili srpsku kulturu u prvoj polovini 20. vijeka, te da zato izložba tematizuje period moderne.

Prema njegovim riječima, izložba ukazuje na preplitanja više kulturnih prostora budući da „modernistički diskurs ne poznaje veštački nametnute granice".

Vukosavljević je istakao da djela predstavljena na izložbi pokazuju odnos prema duhovnim vrijednostima tadašnjeg vremena, ali i prema ukupnoj umjetničkoj i kulturnoj produkciji.

- Ono što mi danas baštinimo kao kulturno nasleđe pređašnjih generacija, vrednosti su koje su u vremenu u kojem su nastajale bile savremena umetnička produkcija. Upravo to nas navodi na divljenje prema postignutim visokim dometima Moderne na našim prostorima, imajući u vidu da stanje kulturnog sistema na najslikovitiji način svedoči o stanju čitavog društva. Stoga smo danas u obavezi da prema tim vrednostima imamo izgrađen i savremen odnos, jer jedino vrednovan i kontekstualizovan odnos prema kulturnoj baštini daje neophodan impuls današnjim generacijama - rekao je ministar.

Istakao je da nas samo „živ" i kreativan odnos prema kulturnom nasleđu čini dostojnim njenog baštinjenja.

Vukosavljević je podvukao koliki je značaj razvoja publike koju savremena kulturna politika i menadžment u kulturi vide kao važan segment djelatnosti muzeja i ostalih institucija kulture, kao i da veliku važnost novih čitanja istorijskih umjetničkih tokova ima upravo publika i ne isključivo naučni i strukovni krugovi.

- Danas, više nego ikada, čini se da je bitno na uspešan način komunicirati sa publikom, iz razloga da ovakve i druge kvalitetne projekte u oblasti kulture ne bismo organizovali samo za uzan krug poznavalaca i ljubitelja umetnosti - naglasio je on.

Kako je naveo, zajednička produkcija Narodne galerije Slovenije u Ljubljani i Galerija Matice srpske iz Novog Sada pokazuje razumevanje savremenog trenutka u kojem su koprodukcija i partnerstvo jedan od imperativa našeg vremena, i dobar je primer uspješne saradnje slovenačkih i srpskih ustanova kulture.

Saradnja dve ustanove ujedno oslikava i veoma dobre odnose ministarstava kulture Slovenije i Srbije, kazao je Vukosavljević.

Skrećući pažnju prisutnima na posebnost kulture i umjetnosti, ministar je rekao: „Politička istorija pojedincima i društvima svira melodije i tonove određenog kvaliteta, a kulturna istorija svira sasvim drugačije tonove i melodije. Na nama je da odlučimo koje ćemo melodije slušati i u kojima ćemo uživati".

Zahvalivši se u ime Ministarstva svima koji su učestvovali u organizaciji i realizaciji projekta kojim su predstavljena djela srpskih umjetnika iz doba moderne, Vukosavljević je zaključio:

- Nadamo se, i želimo da verujemo, da će ta saradnja kako vreme prolazi ići isključivo uzlaznim tokom i biti iznijansirana najsvetlijim i najtoplijim bojama i tonovima koje kultura može da pruži.

Ministar kulture Slovenije Zoran Poznič istakao je da izložba na najbolji mogući način prezentuje saradnju i razumevanje dve zemlje, pokazuje da srpski i slovenački umetnici „isto misle, sanjanju, iste stvari ih inspirišu, što najbolje govori da pripadamo istom kulturnom prostoru i civilizaciji".

Upravnica Galerije Matice srpske dr Tijana Palkovljević Bugarski naglasila je da se predstavljanjem sopstvenog kulturnog nasljeđa upoznaje i nasljeđe drugih evropskih naroda, a tako „razvija svest o sličnostima i razlikama, osobenostima nacionalnih kultura, ali i zajedničkim vrednostima".

Prema njenim riječima, na tim idejama nastala je izložba „Srpski modernizam 1880-1950 iz kolekcije Galerije Matice srpske".

Direktorka Galerije dr Barbara Jaki ukazala je na komunikaciju u oblasti kulture i umjetnosti koju je Slovenija ostvarila tokom godina sa našim muzejima i izrazila zadovoljstvo što je uspostavljena dobra saradnja dve institucije i što je ona donijela dobar rezultat.

- Verujemo da smo postavili dobar temelj budućoj saradnji i razmeni znanja, umetničkih radova i stručnjaka iz oblasti kulture - zaključila je ona.

Izložba obuhvata 86 umetničkih dela - 75 slika, sedam skulptura i četiri grafike i sveobuhvatno ilustruje srpsku likovnu umjetnost, njene uzore, opredeljenja i domete od poslednjih decenija 19. veka do sredine 20. veka.

Kroz dela 50 autora, izložba ukazuje na razvojni put srpske likovne umetnosti od ideja realizma, impresionizma i simbolizma do aktuelnih ekspresionističkih i intimističkih izraza iskazanih kroz religiozne i istorijske kompozicije ali i teme portreta, pejzaža, akta i enterijera.

Tokom posjete Sloveniji, ministar Vukosavljević obići će Slovenj Gradec i tom prilikom se sastati sa gradonačelnikom Tilenom Kluglerom. Takođe, biće upriličen prijateljski susret sa ministrom kulture Slovenije Zoranom Poznićem kao i obilazak Postojne.

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana