Prvo umjetničko djelo AI u Sotbiju prodato za milion dolara

Tanjug
Prvo umjetničko djelo AI u Sotbiju prodato za milion dolara

LONDON- Slika čuvenog matematičara Alana Tjuringa (1912-1954) čiji je autor slikar AI-Da prodat je u Londonu u čuvenoj akkcijskoj kući Sotbi za milion evra, prenose svjetski mediji i akcenat stavljaju na umjetnicu koja nije ljudsko biće.

-Da je AI-Da čovek, verovatno bi bila finansijski doživotno obezbijeđena. Ali žena sa drskom paž frizurom je vještačko biće koje stvara umjetnička djela. Njen portret legendarnog matematičara Tjuringa prodat je na aukciji u Sotbiju za skoro 1,1 milion dolara odnosno oko milion evra - navodi Bild.

To je bio prvi put da je umjetničko djelo robota - slika koju je napravila vještačka inteligencija stavljena na aukciju.

Tjuringov portret visok 2,2 metra nazvan je "AI-Bog". Aukcijska kuća je očekivala zaradu od samo 160.000 evra, ali su prihodi na aukciji obavljenoj u četvrtak premašili sva očekivanja.

Shodno tome, slavlje je, kako pišu mediji, bilo veliko.

-Rekordna cijena za prvo umjetničko djelo umjetnika humanoidnog robota odražava rastuću raskrsnicu između tehnologije vještačke inteligencije i globalnog umetničkog tržišta - saopštio je Sotbi.

Ženu robota, čije je ime AI-Da pokreće AI, ima kamere u očima i bioničke ruke.

Ime je dobila po Adi Lovlas, prvom svjetskom kompjuterskom programeru.

Napravio ju je Ejdan Meler, specijalista za modernu i savremenu umjetnost.

Robot-umjetnica je o svom umjetničkom djelu rekla da Tjuringov portret poziva gledaoce "da razmisle o božanstvenoj prirodi vještačke inteligencije i kompjutera, istovremeno uzimajući u obzir etičke i društvene implikacije ovog napretka".

Naslikani Tjuring smatra se jednim od osnivača moderne kompjuterske tehnologije. Tokom Drugog svjetskog rata, Tjuring je radio za britansku objaveštajnu službu, gdje je igrao ključnu ulogu u dešifrovanju nemačkih kodova Enigme.

Već 1950-ih bio je zabrinut za budući razvoj vještačke inteligencije.

Tjuring je bio homoseksualac, što je bilo krivično djelo u Britaniji zbog čega je 1952. osuđen za "grubi blud" i morao je da se podvrgne hemijskoj kastraciji.

Godine 2021. predstavljena je novčanica od 50 funti na kojoj se nalazi Alan Tjuring. Prije skoro šest decenija ustanovljena je Tjuringova nagrada koja je ekvivalent Nobelove nagrade za računarstvo.

Tjuring je zvanično rehabilitovan 2013. godine.

AI-Da mu je sada ovim djelom napravila umjetnički spomenik.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana