Preminuo muzičar Peđa Vranešević

Tanjug
Preminuo muzičar Peđa Vranešević

BEOGRAD- Muzičar i višestrani umjetnik, jedan od osnivača sastava "Laboratorija zvuka" Predrag Peđa Vranešević preminuo je danas u Novom Sadu u 76. godini, potvrdila je porodica muzičara.

Peđa Vranešević ostaće upamćen kao jedna od najkreativnijih ličnosti moderne novosadske kulturne scene, koja se formirala tokom šezdesetih i sedamdesetih, inspirisana podjednako popularnom muzikom svog doba i avangardnom umjetnošću.

Njegov veliki opus obuhvata inovativnu rok, filmsku i pozorišnu muziku, kao i scenska djela.

Tokom plodne karijere – sam ili kroz kreativnu saradnju s bratom – snimio je muziku za više od stotinu pozorišnih predstava i više od 200 filmova i televizijskih serija.

Paralelno s muzikom, bavio se i konceptualnom umjetnošću u grupi KOD, s kojom je nastupio na Sedmom bijenalu mladih umjetnika u Parizu 1971. godine.

U avgustu 1984. godine Peđa Vranešević je u londonskom teatru Instituta savremenih umjetnosti izveo svoj muzičko-scenski spektakl "Uzjahati konje Svetog Marka".

Vranešević je rođen 27. maja 1946. u Novom Sadu.

U javnosti se prvi put pojavljuje tokom šezdesetih kao član rane beogradske rokenrol grupe The Best Nothing, ali široj javnosti bio je poznat prije svega kao jedan od osnivača popularnog sastava „Laboratorija zvuka“, sa bratom Mladenom Batom Vraneševićem (1947-2006).

Laboratorija zvuka je objavila albume "Telo" (1980), "Duboko u tebi" (1982), "Nevinost" (1986) i "Nema niđe te ljepote" (1996).
Vraneševićeva bogata karijera takođe obuhvata i konceptualnu umjetnost, vezanu za novosadsku Tribinu mladih, gde je početkom sedamdesetih zajedno sa Miroslavom Mandićem bio urednik filmskog programa.

Odatle je došlo nadahnuće za konceptualan pristup u radu „Laboratorije“ koja je predstavljala duhovito i nekonvencionalno osvježenje u jugoslovenskoj pop muzici.

Peđa i Mladen Vranešević sarađivali su sa nekima od najsmjelijih reditelja sa naših prostora Karpom Aćimovićem Godinom i Želimirom Žilnikom, kao i sa Draganom Kresojom.

Radili su muziku za uspješne i nagrađivane filmove “Splav Meduze”, “Oktoberfest”, “Još ovaj put”, “Pun mesec nad Beogradom”, “Original falsifikata”, “Kraj rata”, kao i “ Umjetni raj”, koji je posljednji film iz Jugoslavije prikazan na Kanskom festivalu.

Publika takođe pamti njihovu muziku za popularne televizijske serije “Poletarac”, “Fore i fazoni”, “Varošarije”, “Priče iz Nepričave”.

Peđa Vranešević je sa Žilnikom bio koautor “Gastarbajter opere” u novosadskom Srpskom narodnom pozorištu koja je sa velikim uspjehom izvođena više sezona.

Samostalno i sa bratom, Vranešević je pisao muziku za pozorište, sarađujući između ostalih reditelja i sa Dejanom Mijačem, Dimitrijem Đurkovićem, Vidom Ognjenović, Paolom Mađelijem i Duškom Jovanovićem. u predstavama poput “Smrt trgovačkog putnika”, “Oluja”, “Prenoćište”, “Obešenjak” i druge.

Predstave s muzikom Vraneševića izvođene su u Narodnom pozorištu u Beogradu i Sarajevu, Beogradskom dramskom, Pozorištu “Duško Radović” i svim većim teatrima sa prostora Jugoslavije.

Veliku pažnju publike i medija braća Vranešević izazvala su 1984. u Londonu nastupajući pet večeri za redom u prestižnom Institutu savremene umjetnosti (ICA) sa muzičko-tekstualno-vizuelnim performansom “Uzjahati konja svetog Marka”.

Za umjetnički rad i doprinos Vraneševići su nagrađeni ''Bronzanim Zmajem'' u Krakovu, dok su i Peđa i Mladen zasebno dobili zlatne medalje i nagrade za životno djelo na Festivalu dokumentarnog i kratkog igranog filma u Beogradu.

Vranešević je 1972. diplomirao na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu, da bi do 1981. radio u novosadskom “Urbisu”, gdje mu je jedan od najznačajnijih stručnih poduhvata bilo urbanističko i prostorno rješenje Novog naselja.

Zatim prelazi u slobodne umjetnike, a 1990. zaposlio se kao muzički urednik u Radio televiziji Novi Sad.

Bio je još donedavno muzički aktivan, praveći novu muziku iz ličnog zadovoljstva i objavljivao je na „Jutjubu“.
U jednom intervjuu je rekao: “Zastupam tezu da je čovekov život po sebi tragedija - glavni junak uvek umire na kraju”.
 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana