Pred Banjalučanima slike Sofije Ječine i njen doživljaj Balkana

Srna
Pred Banjalučanima slike Sofije Ječine i njen doživljaj Balkana

BANjALUKA - Izložba ruske akademske slikarke Sofije Ječine “Unutrašnji pejzaži” otvorena je večeras u prostorijama banjalučkog Kulturnog centra Banski dvor, a govori, između ostalog, o tome šta je ova umjetnica doživjela boraveći na Balkanu.

Izložba je partnerski projekat Banskog dvora i Galerije ’73 iz Beograda, realizovan uz podršku Ambasade Rusije u BiH, čiji je predstavnik Anastasija Gajdalenok rekla da je posebno zadovoljstvo kada ruski umjetnici pokazuju svoju ljubav prema Balkanu.


Ona je navela da se u okviru izložbe Sofije Ječine to može vidjeti i u tematici njenih radova.

“Ambasada Rusije u BiH prepoznaje neprocjenjiv značaj i ulogu kulture i umjetnosti u izgradnji uzajamnog razumijevanja i jačeg povezivanja naroda Rusije i BiH. Upravo oni koji stvaraju i dijele rezultate svog truda sa ljudima bez obzira na granice i podjele - najveći su ambasadori mira koji svojim djelima ujedinjuju sve oko sebe i daju doprinos sigurnijem, pravednijem i otvorenijem društvu”, rekla je Gajdalenok.

U ime Međunarodnog fonda jedinstva pravoslavnih naroda, koji je takođe dao doprinos realizaciji ove izložbe, prisutnima se obratio Predrag Ćeranić, dok su o samoj postavci, osim autorke, govorili i direktori Galerije ’73 Mirela Pudar i Kulturnog centra Banski dvor Mladen Matović, saopšteno je iz Banskog dvora.

Pudarova je istakla da je Ječina istorijsko prijateljstvo i bliskost ruskog i srpskog naroda, sa mnogo emocija, prenijela i na motive svojih slika.

Ječina je rekla da “Unutrašnji pejzaži” govore o njoj i o tome šta je doživjela dok je boravila na Balkanu.

“Sve ove slike su nastale tokom 2021. godine, a tu možete da vidite predjele Srbije, Republike Srpske i različite balkanske pejzaže. Većinu vremena pokušavam da izrazim svoje stanje i to što osjećam dok sam tu”, rekla je slikarka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana