Legende koje su nas napustile u 2019. godini

B92
Legende koje su nas napustile u 2019. godini

Tokom 2019. godine domaća javna scena je izgubila mnoge važne ličnosti.

Zauvijek su nas napustili oni koji su ostavili dubok trag u našim životima. Pamtićemo ih zauvijek.

Mihailo Miša Janketić

Jedan od najvećih srpskih i jugoslovenskih glumaca Mihailo Miša Janketić preminuo je u Beogradu. U bogatoj karijeri odigrao je više od stotinu uloga u pozorištu, najviše u svom matičnom teatru - JDP-u. Ogroman trag ostavio je na filmu, televiziji i radiju, a dobitnik je najznačajnijih glumačkih i društvenih priznanja - Dobričinog prstena, Oktobarske nagrade, četiri Sterijine nagrade, Nagrade “Pavle Vuisić” za životno djelo.

Igor Pervić

Glumac Igor Pervić preminuo je u svom stanu, u 52. godini života. Glumio je u mnogim filmovima kao što su “Crni bombarder”, “Lajanje na zvezde”, “Bure baruta”, “Sivi dom” i poznatim serijama “Ranjenik”, “Vuk Karadžić”. U posljednje vreme u javnost se vratio serijama šifra Despot”, “Urgentni centar”, “Žigosani u reketu” i “Nemanjići - rađanje kraljevine”.

Gordan Mihić

Mihić je preminuo u 80. godini. Vijest o Mihićevoj smrti napisala je njegova ćerka Ivana Mihić na Tviteru.

Njegova djela su brojni scenariji za filmove i serije koji su ušli u istoriju domaće kinematografije.

Neki od njih su: “Samci”, “Kad budem mrtav i beo”, “Vrane”, “Kamiondžije”, “Čuvar plaže u zimskom periodu”, “Povratak otpisanih”, “Leptirov oblak”, Pas koji je voleo vozove”, “Mala noćna muzika”; “Došlo doba da se ljubav proba”, “Balkan ekspres”, “Jaguarov skok”, “Varljivo leto '68”, “Sivi dom”, “Dom za vešanje”, “Zaboravljeni”, “Tango argentino”, “Otvorena vrata”, “Gore dole”, “Crna mačka beli mačor”, “Ona voli Zvezdu”, “Vojna akademija”, “Nemanjići”..

Branislav Petrušević Petrući

Početkom novembra oprostili smo se od glumca Branislava Petruševića Petrućija, koji je preminuo u 64. godini u svom domu. Supruga Nada je posljednje minute Petrućijevog života provela u nadi da će uspijeti da mu spase život.

Petrući je svoju karijeru započeo na radiju, u radijskom programu Indeksovo radio pozorište, gdje je zajedno s kolegama stvarao zabavni program.

Zoran Rankić

Televizijski i pozorišni glumac, književnik i aforističar Zoran Rankić preminuo je u 85. godini u Beogradu, poslije duge i teške bolesti. U javnosti će najviše ostati upamćen kao Nikola Kalabić u seriji “Poslednji čin” i čuveni Popara iz “Srećnih ljudi”.

Ostvario je brojne uloge u filmovima i teatru. Igrao je u filmu Zdravka Šotre “Neprijatelj naroda”, filmovima “Klopka za generala”, “Peta kolona”, “Zakletva”. Na sceni BDP-a odigrane su njegove drame “Skretnica” i “Kalemegdanci”, i to u njegovoj režiji.

Posljednjih godina ostvario je manje uloge u serijama “Ljubav, navika, panika”, “Bela lađa”, “Moj rođak sa sela”.

Dalibor Andonov Gru

Slavni srpski reper Dalibor Andonov, poznatiji pod imenom Gru, poginuo je u Zemunu nakon što je prilikom vožnje kajta upao u vodu. Prvi album Da li imaš pravo je snimio 1995. godine. Popularnost dobija pjesmom Biću tu. Rep album pod nazivom Gru 2 izdao je 1996. godine, sa njega su pesme Petak, Srce, Dosta mi je svega postale veliki hitovi. Posljednji album The Ultimate collection izdao je 2009. godine, poslije čega i nekoliko singlova. Radio je i kao di-džej. Sarađivao je sa brojnim muzičarima među kojima su Ajs Nigrutin, Tijana Dapčević, „Del arno bend”, Marčelo, „Bajaga i instruktori”, „Montenigers”, Vasil Hadžimanov.

Šaban Šaulić

Pjevač narodne muzike Šaban Šaulić poginuo je u teškoj saobraćajnoj nesreći u Njemačkoj.

Brojnim hitovima narodne muzike sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog vijeka stekao je veliku popularnost u regionu. U toku bogate karijere od publike i od medija dobio je nadimak “kralj narodne muzike”.

Radio je i kao muzički producent. U bogatoj karijeri započetoj 1969. godine, sa 18 godina, Šaulić je otpjevao brojne pjesme koje su postale hitovi - između ostalih, “Gordana”, koju je posvetio supruzi, kao i pjesme “Dođi da ostarimo zajedno”, “Dva galeba bela”, “Uvenuće narcis beli”, “Sine”, “Danima te čekam”, “Snežana”, “Odlaziš, odlaziš” i druge.

Marko Nikolić

Glumac Marko Nikolić preminuo je u 73. godini u KBC “Zvezdara” Član Narodnog pozorišta postao je 1970. godine. Igrao je u pozorištu, filmu i na televiziji.

Televizijsku slavu je stekao glavnom ulogom u TV seriji “Bolji život” (1987, 1990), kao i ulogom Karađorđa, u nekoliko TV drama i u seriji Vuk Karadžić.

Nikolić je bio najpoznatiji po ulozi Dragiše Popadića, zvanog Giga Moravac, iz serije “Bolji život”.

Ostvario je niz antologijskih uloga u pozorištu, na televiziji i filmovima, od “Devojačkog mosta”, “Užičke republike”, “Petrijinog venca” , “Dnevnika uvrede 1993”, “Montevideo, bog te video”, “Za kralja i otadžbinu”...

Dobitnik je nagrade “Pavle Vuisić” za izuzetan doprinos umjetnosti glume na domaćem filmu i mnoštva drugih nagrada.

Miodrag Radovanović Mrgud

On je ostvario čitav niz rola na sceni Jugoslovenskog dramskog pozorišta, čiji je bio član, a igrao je i u drugim teatrima.

Na malim i velikim ekranima ostvario je 154 uloge, među kojima su Šicer u seriji “Salaš u malom ritu”, Komandant Libek u “Balkan ekspresu”, Nikola Pašić u “Kolubarskoj bici” i Spiridon u “Boju na Kosovu”.

Nikola Hajdin

Inženjer građevinarstva, rođen u gradu Vrbovsko 1923. godine, za dopisnog člana SANU izabran je 1970, a za redovnog 1976. godine. Potpredsjednik SANU bio je od 1994. do 2003, a predsjednik u tri mandata - od 2003. do 2015. godine.

Bio je profesor Građevinskog fakulteta u Beogradu, gostujući profesor na Saveznoj visokoj školi (ETN) u Cirihu, gost-naučnik Švajcarskog udruženja za čelične konstrukcije.”Bio je veliki mostograditelj, van Akademije i u samoj Akademiji”, istakli su iz SANU.

Zoran Hristić

Čuveni srpski kompozitor Zoran Hristić preminuo je u 82. godini u Beogradu. Opus Zorana Hristića obuhvata solistička, kamerna, vokalno-instrumentalna dela, balete, muziku za pozorište, film i televiziju i radiofonska ostvarenja.

Dobitnik je više domaćih i međunarodnih nagrada, među kojima i nagrade za životno djelo Mali princ.

Laureat je i dve Sterijine nagrade za scensku i dve Zlatne arene za filmsku muziku.

Komponovao je muziku i za otvaranje Olimpijskih igara u Sarajevu.

Dušan Makavejev

Jedan je od osnivača filmskog crnog talasa, filmova kojima je kritikovao trulo društvo, kako komunističko, tako i kapitalističko: “Parada” (1962), “Čovek nije tica”, “Ljubavni slučaj illi tragedija službenice PTT” (1967), “Nevinost bez zaštite” (1968), “Nedostaje mi Sonja Heni” (1972), “Snjeet Movie” (1973), “Gorila se kupa u podne” (1993)...

Dobrilo Nenadić

Nenadić je rođen u Vigoštu, u Arilju, gdje će sutra biti sahranjen u 14 časova, prenio je RTS. Književni ugled stekao je već svojim prvim romanom “Dorotej”, po kom je snimljen i film.

Poslije toga, objavio je i romane “Kiša”, “Vreva”, “Poplava”, “Despot i žrtva”, “Brajan”, “Sablja grofa Vronskog”, “Pobednici”, “Mrzovolja kneza Bizmarka”, “Hermelin”, “U senci crne smrti”.

Petar Omčikus

Akademik SANU slikar Petar Omčikus preminuo je u 93. godini

Rođen je 1926. godine u Sušaku kod Rijeke. Otac mu je bio podoficir u austrijskoj vojci, a kasnije državni službenik i porodica Omčikus je promjenila nekoliko mjesta službovanja u Kraljevini Jugoslaviji, od 1937. živjeli su u Beogradu.

Te godine Petar je započeo učenje slikarstva.

Grozdana Olujić

Grozdana Oluijić rođena je 1934. u Erdeviku, gimnaziju je završila u Bečeju, a diplomirala je i magistrirala engleski jezik i književnost na Filološkom fakultetu u Beogradu.

Prvi roman, “Izlet u nebo”, objavila je 1958, a uslijedili su “Glasam za ljubav” (1963), “Ne budi zaspale pse” (1964), “Divlje seme” (1967), “Glasovi u vetru” i “Preživeti do sutra” (2017).

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana