Spajanje "dva svijeta": Otvorena izložba "Sport u umetnosti. Umetnost sporta" (FOTO)

GS
Foto: MSURS

BANjALUKA - Izložba "Sport u umetnosti. Umetnost sporta" spaja dvije discipline koje možda djeluju različito, ali umjetnička djela i predmeti postavke pokazuju jedan od načina na koji se može sagledati njihova povezanost.

Istakla je to ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Željka Stojičić koja je sinoć u Muzeju savremene umjetnosti Republike Srpske otvorila ovu izložbu.

Izložba „Sport u umetnosti. Umetnost sporta“ je nastala kao rezultat posebne povezanosti Muzeja savremene umjetnosti Republike Srpske i muzeja iz Republike Srbije – Galerije Matice srpske i Muzeja Jugoslavije.

Izložba je prvobitno prikazana u Kulturnom centru Srbije u Parizu neposredno pred održavanje 33. Olimpijskih igara u Parizu, a kroz svoj inovativni muzeološki pristup uspjela je da poveže sport i umjetnost na potpuno drugačiji način. Ovaj značajan umjetnički projekat, inspirisan olimpijskim tekovinama, predstavlja jedinstveno kulturno nasljeđe koje svjedoči o podsticajnoj moći umjetnosti koja, kao i sport, ujedinjuje nacije i slavi kreativnost.

Stojičićeva je otvarajući izložbu u Muzeju savremene umjetnosti Republike Srpske istakla da sport i umjetnost predstavljaju posebne načine izražavanja ljudskog duha i kreativnosti.

-Umjetnost nam pokazuje estetsku vrijednost pokreta, snage i posvećenosti koja je pristutna u sportu, dok sportisti često postaju inspiracija za umjetnička djela koja slave ljudsko tijelo, pokret i emocije -  navela je Stojičićeva.

Ona je dodala da svaki rad i eksponat predstavljen na ovoj izuzetnoj i zanimljivoj postavci svjedoči o međusobnoj vezi i nudi priliku da se sagleda sport ne samo kao fizička aktivnost, već i kao inspiracija za stvaranje umjetničkih djela.

-Večeras imamo priliku da vidimo neka od djela koja su dio kolekcija najznačajnijih institucija kulture Republike Srbije, kao i djela koja su dio kolekcije Muzeja savremene umjetnosti Republike Srpske - rekla je Stojičićeva.

Ona je istakla koliko je važna saradnja i povezivanje institucija, kao i stvaranje ovakvih projekata koji afirmišu kulturno nasljeđe i mogu poslužiti kao inspiracija da se i u umjetnosti i u sportu prepoznaju vrijednosti koje treba čuvati i njegovati.

Stojičićeva je rekla da je ova izložba nastala timskom saradnjom Galerije Matice srpske, Muzeja Jugoslavije i Muzeja savremene umjetnosti Republike Srpske, te naglasila da se njenom realizacijom doprinosi jačanju saradnje i afirmaciji kulture i umjetnosti Republike Srpske i Srbije.

Direktor Muzeja savremene umjetnosti Republike Srpske Sarita Vujković navela je da je ovo bio „povod da se okupimo, da istražujemo naše kolekcije i zbirke i da vidimo koliko se umjetnici bave sportom i koliko su slike sporta prisutne u našim fundusima“.

Ona je dodala da izabrana djela govore o vezi između umjetnosti i sporta kao inspiraciji koja je izuzetno duboka i složena, obuhvata širok spektar ekspresija pokreta, emocija i priča, simboliku i metafore, inovacije i eksperiment, koji su duboko utkani u srpski identitet i kulturu.

Upravnik Galerije Matice srpske Tijana Palkovljević Bugarski rekla je da ih je održavanje Olimpijskih igara u Parizu podstaklo da u kolekcijama srpskih muzeja tragaju za umjetničkim djelima i muzejskim predmetima koji predstavljaju sport i sportske aktivnosti, da se kroz odabrane muzejske predmete prikaže pogled na sportsko-umjetnički identitet srpskog naroda.

Direktor Muzeja Jugoslavije Neda Knežević rekla je da je izložba primjer odlične međumuzejske saradnje, ističući da je to ključ uspjeha dobrih projekata.

-Muzej Jugoslavije je doprinio ovoj muzejskoj reprezentaciji predmetima koji se nalaze u dve naše zbirke, a koje su reprezent svih sportskih velikih dešavanja i koje su članovi reprezentacija poklanjali doživotnom predsjedniku SFRJ Josipu Brozu Titu - rekla je Kneževićeva.

Istakla je da će posjetioci moći da vide razne plakete koji svjedoče o Olimpijadi u Rimu i Montrealu, baklju sa Zimskih olimpijskih igara u Sarajevu, ali i niz fotografija, kao i poklon kajakaša, "Danlop" teniske loptice i "Elanove" skije iz šezdesetih godina.

Izložba je prvobitno prikazana u Kulturnom centru Srbije u Parizu neposredno pred održavanje 33. Olimpijskih igara u Parizu, a kroz svoj inovativni muzeološki pristup uspjela je da poveže sport i umjetnost na potpuno drugačiji način.

Ova izložba obuhvata umjetnička djela i predmete nastale u periodu od 1858. do 2018. godine.

Na izložbi su predstavljena odabrana djela iz kolekcije Galerije Matice srpske, Muzeja savremene umjetnosti Republike Srpske, Muzeja Jugoslavije, Galerije slika "Sava Šumanović" u Šidu, Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, Galerije Srpske akademije nauka i umetnosti i Kuće Legata u Beogradu.

Odabrane radove potpisuju umjetnici Sava Šumanović, Ivan Radović, Petar Dobrović, Ivan Tabaković, Steva Todorović, Petar Omčikus, Dušan Todorović, Bojan Bem, Uroš Đurić i Tomislav Peternek.

Među odabranim radovima, na izložbi su predstavljeni i plakati iz legendarne mape "Art end sports" iz kolekcije Muzeja savremene umjetnosti Republike Srpske, nastali povodom održavanja Zimskih olimpijskih igara u Sarajevu 1984. godine, koje potpisuju neki od najznačajnijih svjetskih umjetnika, poput Henrija Mura, Endija Vorhola, Saja Tvomblija, Mikelanđela Pistoleta, Gotfrida Helnvajna, Džejmsa Rozenkvista i drugi.

Izložba je otvorena do 25. januara naredne godine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana