Izložba Maje Šarenac: Tijelo kao izraz unutrašnjeg stanja
BANjALUKA - U velikom izložbenom salonu u Banskom dvoru sutra u 19 časova biće otvorena izložba "Na svom mestu" akademske grafičarke Maje Šarenac.
Kustoskinja Isidora Banjac ističe da je period adolescencije, obilježen identitetskim krizama, tjeskobom, nesigurnošću, polazište je iz kojeg umjetnica Maja Šarenac gradi narativ i koncept izložbe "Na svom mestu".
- Krenuvši od vlastitog iskustva suočavanja sa nesigurnošću, anksioznošću, pitanjima vlastite pozicije u svijetu, ambicije, umjetnica stvara priču o traganju, sukobima, prevazilaženju koje nas nakon turbulencija konačno vode do "svog mesta" - rekla je Banjčeva.
Serija radova "Buto" nastala je u periodu od 2019. do 2022. godine i čine je crteži, grafike i performansi. U svom osvrtu na izložbu Banjčeva napominje da je inspiraciju i uzor za promišljanje i istraživanje ovih pitanja, na osnovu kojih su stvarani radovi, umjetnica pronašla u buto i sumo kulturi.
- Buto ples kombinuje ekspresionističke, često groteskne pokrete tijela, koja se kreću u tišini. Tijelo se u ovom slučaju koristi kao medij za izražavanje unutrašnjeg stanja, pri čemu se kroz pokret osveštava i izražava ono unutrašnje, skriveno - rekla je Banjčeva.
Mlada umjetnica u ideji buta pronalazi okvir u kojem traga za vlastitim unutrašnjim bićem, preispituje svoje krize, želje, potrebe, pokušava da pronađe sebe. Ta potraga, koja počinje crtežom, a zatim se razvija u buto ples, odnosno performans, doživljava zaokret, ali i završetak, u seriji slika "Sumo".
- Slike iz ove serije nastajale su u proteklih godinu dana i sa prethodnim radovima tematski i idejno su povezane i, takođe, veže ih i inspiracija japanskom kulturom. Tradicionalna japanska borilačka vještina nastavlja da umjetnicu vodi putem istraživanja identiteta, ali u ovom slučaju ono se sa pitanja isključivo ličnog širi i na odnos prema društvenom i kulturnom kontekstu. Ono što je u slučaju "Buta" bila simbolična i apstraktna priča o krizi, ovdje je konkretizovana i stavljena u ring sumo borbe. I kao što sumo kultura predstavlja važan dio japanske kulture kroz koji se njeguju vrijednosti snage, discipline i predanosti, Maja u ovim vrijednostima pronalazi razrješenje vlastitih pitanja i dolazi do konačnog cilja - objašnjava Banjčeva.
Ova izložba prikazuje autorkinu interpretaciju i vizuelizaciju njene vlastite krize, borbe i nesigurnosti. To je jedna vrsta umjetničkog putokaza i motivacija svima onima koji se nalaze u traganju za unutrašnjim mirom i nekim "svojim mestom".
Biografija
Maja Šarenac je rođena u Valjevu, a diplomirala je grafiku na AUBL u Banjaluci, gdje je 2020. godine proglašena studentom generacije. Trenutno živi i radi u Dubaiju.
Priredila je do sada dvije samostalne izložbe i više kolektivnih u zemlji i regionu. Dobitnica je nagrada za crtež i grafiku. Njeni radovi naglašavaju značaj iskrenosti i lični razvoj, pokazujući kako umjetnost može produbiti razumijevanje ljudskog iskustva i podstaći značajnu samorefleksiju. Kombinovanjem tradicionalnih motiva sa savremenim praksama Šarenčeva pruža uvide u samosvijest i autentičnost.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.