Izdavačka kuća “Laguna” pokrenula novu ediciju “Autsajderi” sa tri romana

Branislav Predojević
Izdavačka kuća “Laguna” pokrenula novu ediciju “Autsajderi” sa tri romana

BEOGRAD - Izdavačka kuća “Laguna” predstavila je u okviru svoje nove edicije “Autsajderi” tri vrhunska romana: “Autsajderi” S. E. Hinton, “Novi jadi mladoga V.” Ulriha Plencdorfa i “Progovori” Lori Hols Anderson.

U pitanju je biblioteka koja će obuhvatati književna djela 20. i 21. vijeka s ciljem upoznavanja publike s prozom koja pruža dubok uvid u potkulturu mladih te njihove izazove i iskustva u različitim okruženjima i vremenima. 

- Iako govore o stvarnim problemima mladih, knjige kojima otvaramo ediciju ne obraćaju se isključivo mladima, a naročito im se ne obraćaju potcenjujući njihovu inteligenciju. Ovu prozu mogu s jednakim mentalnim i emocionalnim angažmanom čitati pripadnici svih generacija - piše u najavi izdavača.

Prva knjiga u novom projektu, a koja je i dala ime ediciji, jeste kultni roman “Autsajderi” američke književnice S. E. Hinton u prevodu Brane Radević-Stojiljković. Život je pun iznenađenja, ali četrnaestogodišnji Poniboj Kertis ne bi se s tim sasvim složio. On zna da može da računa na svoju stariju braću Darija i Sodapopa. Zna da može da računa na svoje prijatelje, prave prijatelje koji mu čuvaju leđa u svakoj situaciji. Takođe zna da može da računa na probleme sa buržujima, bandom bogate djece koja uživaju u prebijanju “grisera” poput Poniboja i njegovih prijatelja. Jedne noći nakon nedužnog susreta sa dvije djevojke iz više klase napetost raste, ostavljajući jednog buržuja mrtvog, a Poniboj i njegov prijatelj Džoni bježe da spasu svoje živote. Ubijeđeni da u njihovu verziju događaja vlasti neće povjerovati, dječaci se kriju sve dok ih herojski čin ne dovede u centar medijske pažnje. 

Prema riječima urednice edicije Janje Stjepanović, s pojavom “Autsajdera” desio se tektonski poremećaj u svijetu književnosti: 

- Roman je krajem šezdesetih godina 20. veka eksplodirao na književnoj sceni svojim surovim, autentičnim prikazom života mladih, razbijajući tada dominantne i površne predstave adolescencije. Umesto sterilizovanih priča o kraljicama maturskih večeri, školskim sportistima i sladunjavim srednjoškolskim ljubavima, Hinton nam je iznela brutalne istine o nasilju među omladinom i maloletnoj delinkvenciji - rekla je Stjepanovićeva.

U kultnom romanu njemačke književnosti “Novi jadi mladoga V.” (Jelena Kostić Tomović), sedamnaestogodišnji Edgar Vibo umro je u novogodišnjoj noći od strujnog udara. Njegov otac, koji je napustio porodicu kada je Edgar imao pet godina, ispituje osobe bliske njemu da bi saznao šta se tačno dogodilo i ko je njegov sin zapravo bio. Da bi pomogao čitaocima, sam Edgar sa onoga svijeta prekida očeve razgovore s njegovom majkom, najboljim prijateljem Vilijem i s Čarli, djevojkom u koju je Edgar bio nesrećno zaljubljen, da bi nam dao svoju verziju događaja. Apsurdan, urnebesno smiješan i dirljiv ovaj kultni bestseler istovremeno je satira na život u Istočnoj Njemačkoj i himna mladalačkoj slobodi.

U romanu “Progovori” (prevod Milan Đurić) na žurki kojom je obilježen kraj ljetnog raspusta petnaestogodišnja Melinda pozvala je policiju, ali je pobjegla prije nego što su stigli, ne objasnivši nikome ništa. Tako je prva godina u srednjoj školi za nju počela užasno.

Učenici je vrijeđaju i maltretiraju, a najbolja drugarica iz osnovne ne razgovara s njom niti želi da sasluša razloge njenog postupka koji je sve razbjesnio. Zato se Melinda povlači u sebe i u potpunu tišinu, a sve laži i licemjerje srednje škole isplivavaju na površinu. I dok njen pametni i domišljati unutrašnji monolog precizno opisuje iskustvo srednje škole, od “prvih deset laži koje ti kažu” (osma: “Vaš raspored je napravljen na osnovu vaših potreba”) do klika i klanova koje formiraju vršnjaci, istovremeno osjećamo kako se ona guši u svojoj neispričanoj tajni. U ovom šokantnom romanu Anderson koristi oštre opservacije i živopisne slike da uvuče čitaoce u um izopštene tinejdžerke. Naracija je, međutim, ispunjena humorom, koji pomaže junakinji da izdrži svoj bol i čitaoce navodi da saosjećaju s njom. Istrajni realizam knjige i Melindin teško izvojevani preobražaj dirnuće nas i nadahnuti. 

Ukratko, nova edicija “Lagune” ponudila je tri romana, iz različitih epoha omladinskog romana u različitim društvenim uređenjima, uz zajedničke osobine sadržane u literarnom kvalitetu i autentičnosti izraza.

FILM

Knjiga “Autsajderi” je prodata u više od 15 miliona primjeraka i prevedena na više od 30 jezika, a sada se prvi put pojavljuje na srpskom jeziku u prevodu Brane Radević-Stojiljković. 

Po knjizi koja je dala ime novoj ediciji “Lagune” čuveni Frensis Ford Kopola snimio je istoimeni film, koji je stekao kultni status, predstavljajući novu generaciju mladih glumaca, kasnije poznatih kao “Čopor derišta”. Glumačka ekipa filma, koju su činili Emilio Estevez, Met Dilon, Ralf Mačio, Tom Kruz, Patrik Svejzi i drugi zavlada je Holivudom u sljedećim decenijama.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana