Holivud: Zašto su Rusi uvijek negativci?

BBC
Holivud: Zašto su Rusi uvijek negativci?

Holivud vrlo često pribjegava nacionalnim stereotipima kada su filmski negativci u pitanju – međutim, zašto tim potezom rizikuje da otuđi dio publike? Tom Bruk sa BBC-ja pokušao je da pronađe odgovor na ovo pitanje?

Od sadističkog bivšeg KGB agenta u „Osvetnicima" pa sve do ruskih negativaca u „Dobar dan da se umre muški", čini se da ruskih negativaca ne nedostaje na velikom platnu.

Ruski političari i tvorci filmova jasno su iskazali svoje nezadovoljstvo filmskom industrijom u SAD koja kao po pravilu za negativce bira likove iz Rusije. Postojala je čak i pretnja koja se ticala bojkota holivudskih filmova kako bi se naglasio rizik koji studiji u Holivudu prave kada demonizuju jednu cijelu naciju.

Prikazivanje ruskih likova kao negativaca u holivudskim filmovima iza sebe ima dugu i bogatu istoriju.

„Čak i prije Hladnog rata, Rusija je vrlo često predstavljana kao geopolitička pretnja Zapadu", tvrdi Džejms Čepmen, profesor Filmskih studija na Lester univerzitetu.

„Međutim, ovi stereotipi dobili su novu ideološku injekciju tokom Hladnog rata, kada ste dobijali asocijaciju ne samo na Rusiju, već i na komunizam u cjelosti".

Izenađujuće, pad Berlinskog zida nije označio kraj pojavljivanja ruskih negativaca u filmovima. Možda se njihovo prisustvo umanjilo, ali su Rusi i dalje omiljeni zlikovci u filmovima.

„Ne možete čak ni da uključite televizor ili odete u bioskop a da vam ne bude ukazano na to da su Rusi užasni. Taj pritisak skoro da uopšte nije smanjen kako bi Rusija na trenutak mogla da pomisli da nije konstantni neprijatelj", tvrdi rusko-američki profesor Nina Hruščeva, praunuka Nikite Hruščeva.

Stručnjaci vide predsjednika Rusije Vladimira Putina i njegov čvrst nastup kao razlog za povećano prisustvo ruskih zlikovaca u novijem periodu.

„Mislim da ponovno pojavljivanje Putina i postojanje znatno ‘tvrđeg’ režima, posebno ako se u obzir uzme trenutna situacija u Ukrajini, daje osjećaj da Rusija i dalje ostaje geopolitička pretnja i agresivna sila. Mislim da uslijed svega ovoga i dalje imamo ovakav tip negativaca", tvrdi Čepmen.

Staro postaje novo

Rusi su možda i dalje najomiljeniji zlikovci, ali tokom decenija su mnoge druge rase i nacionalnosti imale svoj trenutak na tronu zla.

Oko, i tokom , Drugog svjetskog rata, iz očiglednih razloga, Nijemci su se pojavljivali kao zlikovci u američkim filmovima, kao i Japanci.

Jedna grupa koja je decenijama demonizovana različitim intenzitetom jesu Arapi, i muslimani. Čak i prije dana uloga Rudolfa Valentina u nijemim filmovima kao što je „Šeik" iz 1921. godine, postavljena je osnova za predstavljanje Arapa kao sumnjivih likova koji kradu i ubijaju. Holivud je Arape predstavljao prilično jednolično - kao trbušne plesače, milijardere ili bombaše samoubice.

Sa druge strane, i Kina je imala svoj udio zlikovaca još od vremena kada se Fu Manču pojavio kao sumnjiv kineski lik u ranim danima zvučnog filma.

Kada je MGM predstavio film „Maska Fu Mančua" 1932. godine, ambasada Kine u SAD uložila je zvaničnu žalbu zbog toga što je glavni lik predstavljen toliko agresivno.

Međutim, sada skoro da više i nema kineskih negativaca zbog toga što je ova zemlja postala jedno od ključnih tržišta za holivudske studije.

Ovo je postalo očigledno rimejkom ratnog filma „Red Dawn" koji je snimljen sa kineskim zlikovcima, ali uslijed brige da bi to moglo da ugrozi film na kineskom tržištu, negativci su naprasno postali građani Sjeverne Koreje u post produkciji.

S obzirom na to da ne postoji distribucija holivudskih filmova u Sjevernoj Koreji, producenti su znali da ovaj potez neće naškoditi zaradi filma.

Holivudsko predstavljanje zlikovaca može imati i konkretne i krajnje opipljive posledice. Kada je Rusija u pitanju, ovakvi potezi ljute političare, ali im isto tkao nude i uzor.

Na svom blogu, Nina Hruščeva, koja očigledno nije preveliki obožavatelj, tvrdi da su holivudski filmovi sa zlim Rusima u velikoj mjeri uticali na Vladimira Putina.

„On je postao taj zli lik koji nam Holivud stalno nudi. On je gledao sve te filmove i rješio da počne da se ponaša isto kao i ti zlikovci", tvrdi ona.

Ako u obzir uzmemo ograničen broj nacija koje Holivud može bezbjedno da demonizuje, jasno je da je potrebno pronaći svježu krv.

Islamska država mogla bi da postane novi izvor negativaca za potrebe velikog platna, ali problem predstavlja činjenica da je sačinjava jako veliki broj različitih nacionalnosti.

Uslijed kompleksnost današnje geopolitike, vrlo lako se može desiti da zlikovci polako počnu da gube svoju nacionalnost. Fokus se takođe može usmjeriti i na novi tip zlikovaca, osobe koje uništavaju čovjekovu sredinu i odbijaju da prihvate da su klimatske promjene stvarne. Zapravo, neprijatelji prirodne okoline već su imali svoj debi na velikom platnu, i to u ostvarenju „Avatar" iz 2009. godine.

Najveći problem leži u činjenici da veliki broj današnjih zlikovaca više ne posjeduje težinu onih iz prošlosti. Tokom Hladnog rata, posebno tokom dramatičnih trenutaka poput onog sa raketnom krizom na Kubi, ruski negativac je bio znatno veća pretnja s obzirom da su posjetioci bioskopa u SAD znali da su dvije zemlje na ivici nuklearnog rata.

Na svu sreću, ta vrsta pretnje u velikoj mkeri je smanjena, ali su time skresani i očnjaci zlikovaca.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana