Grobnica iz bronzanog doba, skelet iz starevačke kulture

Blic
Grobnica iz bronzanog doba, skelet iz starevačke kulture

Beograd - U posljednjih nekoliko nedjelja u Srbiji je otkriveno nekoliko praistorijskih grobnica, penosi “Blic”.

Prilikom izgradnje auto-puta Koridor 10 kod Sinjca (između Bele Palanke i Pirota) slučajno je nađeno nekoliko grobnica ratnika iz gvozdenog doba, a u Jančicima na Kablaru u okviru redovnih arheoloških istraživanja, jedna humka istaknute ličnosti iz vremena bronzanog.

Aheolozi su kod Sinjca pronašli skelete ratnika sa kopljima i noževima, a uz njih i bronzane ukrase, nitne, alke i ukrase za noge.

– Do sada smo pronašli tri skeleta, pa je možda reč o porodičnoj shrani – kazala je za „Blic” Mirjana Blagojević, arheolog savjetnik u Zavodu za zaštitu spomenika kulture iz Beograda, dodavši da je riječ o neočekivanom otkriću koje, možda, neće moći da bude do kraja istraženo jer postoji ograničena zona kretanja.

Sa „Koridorima Srbije” će pokušati da se nalaz izmjesti ali to zavisi od para.

Riječ je o starevačkoj kulturi iz prelaska iz starijeg u mlađe gvozdeno doba.

– Prvi put se jedna zajednica sahranjuje skeletno. Reč je o jedinstvenom nalazu za jugoistočnu Srbiju – kaže mr Predrag Pejić, arheolog u pirotskom Muzeju Ponišavlja.

Nekoliko hiljada godina starija grobnica, iz bronzanog doba, istraživana je u Jančićima od 20. maja do 10. juna.

Riječ je o humki / tumulu na lokalitetu Dubac, u neposrednoj blizini humki koje su istraživane prije tridesetak godina.

Tumul koji je ove godine istražen daje nove podatke o sahranjivanju pod humkama tokom bronzanog doba u ovom kraju.

- Ovu humku odlikuje izuzetna arhitektura od veoma krupnog kamenja u obliku stena i gromada, maltene megalitske arhitekture. U njenom centru istražen je grob spaljenog pokojnika bez priloga. Sekundarnu celinu predstavljaja jedna urna iz srednjeg bronzanog doba, od koje je otkriveno više delova, tako da će se njena eventualna rekonstrukcija obaviti u čačanskom muzeju – kaže za „Blic” Katarina Dmitrović, kustos arheolog čačanskog muzeja i rukovodilac istraživanja.

Osnivanje humke datira u rano bronzano doba, dakle negdje oko 2000. godine prije nove ere.

- Naknadne analize osteološkog materijala iz centralnog groba daće nam dodatne podatke o sahranjenoj individui kao i sigurnije datiranje nalaza. Prema obliku i načinu zidanja ove humke najverovatnije je reč o nekoj istaknutoj ličnosti, plemenskom vođi ili važnom članu zajednice – objašnjava Dmitrović.

On dodaje da muzej planira da nastavi istraživanja praistorijskih nekropola pod humkama u čačanskom kraju kojih ima sve manje usljed poljoprivrednih radova i izgradnje puteva.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana