Čuvena Leonardova slika otkrila svoju vijekovima čuvanu tajnu

Agencije
Čuvena Leonardova slika otkrila svoju vijekovima čuvanu tajnu

Čuvena slika Leonarda da Vinčija “Bogorodica među stijenama” u londonskoj Nacionalnoj galeriji “otkrila” je tajnu da je ispod slike zaboravljena skica koju je majstor premazao i na sasvim drugi način naslikao finalnu varijantu tog slavnog djela.

Slika koja je sada u centru pažnje stručnjaka restauratora biće centralno djelo izložbe koja se priprema u Nacionalnoj galeriji, a posvećena je upravo otkrivanju skice ispod aktuelne slike.

Nacionalna galerija organizuje izložbu koja bi trebalo da ilustruje tehniku rada Leonarda da Vinčija, iza koga je do sada sačuvano samo 15 slika. Stručnjaci Galerije su otkrili da je zaboravljena skica prikazivala anđela i Isusa Hrista kao dijete i veoma se razlikuje od konačne verzije ove dvije ličnosti.

Predstavnik za štampu Nacionalne galerije je priznao da stručnjacima nije jasno zašto je umjetnik odbacio prvu verziju ovog djela jer sasvim je prihvatljiva.

“Još su primetni otisci ruku umjetnika koji je poravnavao debljinu drvene ploče na kojoj je slikao”, istakao je portparol.

Tim sačinjen od šest eksperata koristi najsavremenije instrumente za snimanje onoga što je slikano ispod konačne verzije slike rađene između 1495. i 1508. godine. Postoji još jedna verzija istog motiva koju je Leonardo naslikao u periodu između 1452. i 1519. i koja je otišla u Pariz, a sada se nalazi u Luvru.

Za crtež koji se nalazi ispod završene slike autor je koristio materijal u kojem je bilo cinka i to je omogućilo da se dobije veoma jasna i precizna reprodukcija skice. Skica se mogla snimiti rendgenskim zracima i savremenijim infracrvenim i hiperspektralnim tehnologijama koje su korišćene da bi američki vojnici istražili kompleks u kome je živio Bin Laden 2011. kada je i ubijen.

Slika je, inače, naručena da bi krasila oltar kapele posvećene Bogorodičinom bezgrešnom začeću. Predviđeno je da izložbeni dijelovi u prizemlju Nacionalne galerije budu posvećeni snimcima rada na otkrivanju skice, a jedan dio će biti kopija kapele za koju je slika rađena.

Gabrijel Fajland, direktor Nacionalne galerije, kazao je da će izložba “pružiti priliku posjetiocima da istraže Da Vinčijev kreativni proces”. Šef konzervatora Galerije Leri Kit je izjavio da se “ne bi iznenadio da se tokom rada konzervatora nađu još neka iznenađenja ispod slike”.

Izložba se priprema u saradnji sa “59 Productions” koji je radio na izložbi Dejvida Bouvija u Muzeju primjenjene umjetnosti “Viktorija i Albert”. To je neka kombinacija izložbe i prikazivanja tehnike slikanja, kazao je Ričard Sleni, jedan od direktora ove firme.

“Da Vinči je voleo da sve dobro prouči i daćemo priliku publici da se upozna sa njegovim radom iz jedne mnogo intimnije perspektive”, kazao je Sleni.

U svakoj od sala biće demonstrirana jedna od tehnika koje je primenjivao Da Vinči dok će u posljednjoj biti sama slika svježe restaurirana u punom sjaju, najavio je Sleni.

Restauracija slike je započela 2008. i od tada je utvrđeno da je poza Bogorodice izmijenjena. Tada je postojala sumnja da su sliku naslikali njegovi učenici, a on je dao samo osnovni koncept, rekao je 2010. umjetnički kritičar Gardijana Džonatan Džons.

Restauracija je započela skidanjem debelog sloja laka i ulja, a kada je to uklonjeno, pokazalo se da je cijela slika delo Da Vinčija. Maja ove godina nađena je među Leonardovim crtežima u Kraljevskoj kolekciji skica nekog bradatog muškarca i to je identifikovano kao umjetnikov rad.

“To je neobavezna skica samog Leonarda, jedina koju je sam naslikao”, tvrdi Martin Klejton, šef odijeljenja crteža i grafika u Kraljevskoj kolekciji.

Izložba “Leonardo: iskustvo jednog remek-djela” u Nacionalnoj galeriji biće otvorena 9. novembra i trajaće do 12. januara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana