Banjalučkom književniku Ranku Pavloviću nagrada "Momčilo Tešić"

B. P.
Banjalučkom književniku Ranku Pavloviću nagrada "Momčilo Tešić"

POŽEGA- Književna nagrada "Momčilo Tešić", koju dodjeljuju književne novine "Svitak" i list za dječju književnost "Momčilo" iz Požege, za ukupno književno djelo u oblasti poezije i proze za djecu pripala je banjalučkom piscu Ranku Pavloviću.

Odluku je donio žiri, koji je radio u sastavu Gordana Maletić (predsjednik), Milijan Despotović i Branko Stevanović (članovi).

-Savremeni srpski pisac Ranko Pavlović (Šnjegotina Gornja, kod Teslića, 1943) objavljuje dugi niz godina knjige za decu i odrasle. Kao svestran stvaralac, ogleda se u svim književnim rodovima i vrstama. U književnosti za decu naročito je poznat po bajkama i pričama, basnama, kao i muzikalnim i duhovitim stihovima, piše u obrazloženju.

Žiri je dodao da Pavlovićevu književnost za djecu odlikuje vezanost podjednako za izvornu narodnu tradiciju i za sadašnji trenutak i svijet djetinjstva.

-Poznat po svom istančanom jeziku i stilu, on oblikuje svoju prozu finim, maštovitim tkanjem, dobrom karakterizacijom junaka i postepenim uvođenjem fantastičnog u svet realnosti. Njegove priče za decu odlikuju elegancija i vedrina, ali i zagonetnost i iskorak ka onostranom. Ranko Pavlović izgradio je osoben, prepoznatljiv stil kojim se osvedočio kao jedan od pisaca klasične srpske književnosti, navedeno je u saopštenju.

Takođe, žiri je  jednoglasno odlučio da se književna nagrada "Momčilo Tešić" za poeziju dodijeli književniku Vlasti N. Ceniću za zbirku pjesama "Čuvarkuća", objavljenu prošle godine u izdanju Kulturno-prosvetnog društva "Trorečje" i Instituta za dečju književnost Niš - Beograd.

 

-Zbirku pesama „Čuvarkuća“ Vlasta N. Cenić posvetio je svom zavičaju. Polazeći od kuće kao stožera i najvažnijeg životnog prostora za svakog čoveka, on je opisuje u sklopu arhetipskog pojma, posvećenog mesta i pribežišta kome se čovek vraća. Posmatrajući je kao celinu u prostoru, a zatim i analizirajući njene delove, pesnik sa mnogo topline opisuje oblike, mirise, atmosferu i drage ljude koji žive u njoj. On sa ljubavlju i pijetetom stvara stihove o porodičnoj sreći posmatrajući kuću fenomenološki, kao živo biće, koje u temeljima ima svoj koren i zmiju zaštitnicu, a u domaćinovim precima nebeske čuvare, navodi se u saopštenju. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana