„Strahinja Banović” prikazan na Festu, u redovnoj distribuciji od kraja septembra

Tanjug
„Strahinja Banović” prikazan na Festu, u redovnoj distribuciji od kraja septembra

BEOGRAD - Svečana premijera srpskog filma „Strahinja Banović“ reditelja i scenariste Stefana Arsenijevića održana je na otvaranju jubilarnog 50. FEST-a u Beogradu, na ljeto ga očekuju festivali u Srbiji, a redovna distribucija je planirana krajem septembra po cijeloj Srbiji i regionu.

Producent Miroslav Mogorović ispred kuće „Art & Popcorn“ je uoči premijere objavio vijest da su prava za film „Strahinja Banović“ upravo prodata za SAD, Kanadu i Karibe, zahvaljujući kući „Soul Foof“ kao koproducenta.

Autorska i glumačka ekipa prisustvovala je sinoć „festovskoj“ premijeri i poklonila se na kraju projekcije, na sceni Kombank dvorane, prije svih inostrani glumci koji su nastupali u vodećim ulogama - Ibrahim Koma (Francuska) i Nensi Mensa Ofei (Austrija/Gana).

Osim njih, u sporednim, pratećim rolama publika je mogla vidjeti domaće glumce Nebojšu Dugalića, Slavišu Čurovića, Strahinju Blažića, Jelenu Mihajlović, koji su takođe dobili veliki i dugotrajni aplauz publike u rasprodatoj Velikoj sali Kombank dvorane.

Novi igrani film Stefana Arsenijevića je do sada učestvovao na barem 20 filmskih festivala -Pinđau (Kina), Kairo (Egipat), Sevilja (Španija), Monpelje (Francuska), Solun (Grčka), Haifa (Izrael), Trst (Italija) i drugim gradovima širom svijeta, dok je bio apsolutni laureat na 55. festivalu Karlove Vari 2021 gdje je imao i svjetsku premijeru u avgustu prošle godine.

Tada je osvojio pet nagrada, kao one za najbolji film, a glavni glumac Ibrahim Koma proglašen je za najboljeg na tom festivalu u Češkoj republici.

Reditelj je potpisao scenario sa Bojanom Vuletićem i Nikolasom Dukrajem, i ovo je njegov drugi dugometražni igrani film nakon ostvarenja „Ljubav i drugi zločini” (2008), a bio je nominovan za „Oskara“ za najbolji strani kratki igrani film - slovenačku produkciju „(A)torzija” (2002).

Film je smješten u socijalni milje aktuelne teme koja se godinama ne stišava - migrantska kriza, i to na tlu Srbije, odnosno Beograda.

Protagonista je mladi migrant iz Afrike koji sa svojom ženom Ababuom u Krnjači boravi u kampu za izbjeglice, želeći da dobije azil i ostane u Srbiji, što zahtijeva mnoge uslove koje treba da ispuni. Ona možda ne dijeli njegovu želju i strast za ostajanjem...

Promijenio je ime i sada se zove Strahinja, jer misli da će mu ono pomoći da se uklopi u sredinu, što mu dobrim dijelom u početku uspijeva.

Novi talas izbjeglica iz Sirije dešava se svakodnevno, i među njima je harizmatični Ali, koji brzo želi da ide dalje iz Beograda.

Ali je po profesiji je novinar koji je pisao hrabre i osvješćene tekstove koji su mnogima zasmetali u njegovoj zemlji, te je protjeran i nalazi se u nezavidnom položaju.

Glavni zaplet filma kreće u trenutku kada junak Strahinja nakon jednog treninga fudbala stiže u kamp i ne može nigdje da pronađe svoju ženu.

Nastaje panika, očaj, on sumnja da je možda oteta, ali ubrzo od drugih iz kampa saznaje da je iznenada otišla sa Alijem i njegovim prijateljem dalje preko granice.

Od tog trenutka kreće jedna grozničava jurnjava junaka po Srbiji i van nje, ne bi li pronašao svoju ženu, ne shvatajući koji bi bio razlog za njen odlazak bez razgovora, obrazloženja.

Istraživanje reditelja Arsenijevića za sam film dovelo ga je do toga da se upozna sa momkom migrantom iz Gane, baš po imenu Ibrahim, koji je odlučio da ostane u Srbiji i imao ambiciju da trenira fudbal za klub iz Beograda, da tu gradi karijeru i započne svoj novi život.

Upravo je taj momak bio direktna inspiracija za građenje naslovnog i glavnog junaka filma „Strahinja Banović“, kojeg tumači veoma uvjerljivo Koma, čiji je teret kompleksnosti zahtevne uloge veoma hrabro ponio.

Ova socijalna avanturistička drama „road movie“ predstavlja savremenu adaptaciju narodne epske pjesme „Banović Strahinja” smještena u savremeni okvir izbjegličke krize u Srbiji, ali se tek djelimično oslanja na to čuveno djelo.

U pojedinim segmentima ženski glas pripovijeda odlomke tog epa, i na taj način prati scenario filma, kao neka vrsta naracije, a dalji razvoj priče i nema mnogo bliskog dodira sa pričom koju znamo.

Banović Strahinja je u epskoj pjesmi bio veliki junak koji je spreman da oprosti svojoj ženi preljubu koju je učinila sa njegovim neprijateljem, kao odraz ogromne hrabrosti.

Ovdje, u samom filmu, u potrazi za svojom odbjeglom ženom, protagonista Strahinja će dolaziti do nekih drugih saznanja, koja se ne poklapaju sa navedenom pjesmom, što je autorima, očigledno i bio cilj.

Glumački dominira upravo Ibrahim Koma, a uz njega je svoju ulogu efektno iznela i austrijska glumica rodom iz Gane - Nensi Mensa Ofei kao njegova odbjegla žena, a u ekipi je i sirijski glumac Maksim Kalil.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.

© AD "Glas Srpske" Banja Luka, 2018., ISSN 2303-7385, Sva prava pridržana