Skandal na dodjeli Oskara: Nagrada za Mjesečinu
Ovogodišnju dodjelu Oskara obilježila je zabuna oko dodjele nagrade za najbolji film - pošto je prvo kao pobjednik proglašen "La-la lend", a zapravo je nagrada pripala filmu "Mjesečina" Berija Dženkinsa.
Reditelj filma "La-la lend" Dejmijan Šazel osvojio je Oskara za režiju i sa 32 godine oborio rekord kao najmlađi dobitnik nagrade Akademije.
Za najbolju glavnu glumicu proglašena je Ema Stoun, dok je Kejsi Aflek nagrađen u muškoj konkurenciji.
"Ograde" Denzela Vošingtona donijele Vajoli Dejvis Oskara za sporednu žensku ulogu, dok je nešto ranije glumac Maheršala Ali nagrađen za mušku sporednu ulogu koju je ostvario u "Mjesečini" Berija Dženkinsa.
Mjuzikl "La La Lend", koji je bio nominovan u 14 kategorija, osvojio je ukupno šest Oskara, uključujući za glavnu žensku ulogu, fotografiju i scenografiju.
Takođe, Džastin Hervic je dobio Oskara za najbolju originalnu muziku u filmu La-La Lend, kao i za najbolju originalnu pjesmu, Citiy of Stars.
Ovogodišnju dodjelu Oskara obeležila je zabuna do koje je došlo kada je Fej Danavej za najbolji film proglasila "La-La lend", a ta nagrada je zapravo pripala "Mjesečini".
Glumac Voren Biti, koji je zajedno sa Danavej uručivao nagradu za najbolji film, pojasnio je šta se zapravo desilo na sceni.
Biti je rekao da mu je data pogrešna koverta.
"Želim da vam kažem. Otvorio sam kovertu i na njoj je pisalo ''Ema Stoun, La-La Lend''. Zato sam toliko dugo gledao u Fej i u vas. Nisam pokušavao da budem zabavan", rekao je Biti, prenosi Rojters.
Agencije ističu da je prvi put da se napravi tako velika greška na najvećoj američkoj dodjeli filmskih nagrada.
Nagradu za najbolju glavnu glumicu Emi Stoun iz La-La Lenda uručio je Leonardo Dikraprio, dok je Bri Larson, prošlogodišnja osvajačica, saopštila da je najbolji glumac u glavnoj ulozi Kejsi Aflek, za rolu u "Mančesteru na moru".
To je Aflekov prvi Oskar, a druga nominacija.
Nagradu za najbolji originalni scenario dobio je Keni Longen za film "Mančester na moru", dok su Beri Dženkins i Tarel Alvin Mekrejni osvojili Oskara za najbolji adaptirani scenario.
Prvu zlatnu statuu za najbolju fotografiju dobio je Linus Sandgren u ostvarenju La-la lend.
Najbolji kratki dokumentarni film je ostvarenje "Bijei šljemovi", a najboljim kratkim igranim filmom proglašen je "Pevaj".
Najbolje vizuelne efekte kreirala je ekipa "Knjige o džungli" a montaža Džona Gilberta, koji je montirao i "Družinu prstena", donijela je "Grebenu spasa" još jednog Oskara.
Oskar za najbolji kratki animirani film pripao je "Šljuki", za nagradu za dugometražni animirani film dobila je "Zutopija".
"Trgovački putnik" je najbolji strani film, a režirao ga je iranski filmski stvaralac Ašgar Farhadi, kojem je to drugi Oskar.
Nagrada za montažu zvuka filma pripala je ekipi filma "Dolazak, a najbolji miks zvuka je urađen za ostvarenje "Greben spasa"
Najbolji dugometražni dokumentarni film je "O-Džej: Stvoreno u Americi", a sa trajanjem od sedam sati i 47 minuta, ovo je najduži dugometražni film koji je bio nominovan.
Zlatnu statuetu za najbolju šminku i frizure dobila je ekipa "Odreda otpisanih, dok je u kategoriji Najbolji kostim Oskara dobila Kolin Etvud, kojoj je to četvrti. Ovoga puta za film "Fantastične zvijeri i gdje ih naći".
Dodjela u teatru "Dolbi"otvorio je Džastin Timberlejk pesmom "Can''t Stop The Feeling " iz animiranog filma "Trolovi".
Domaćin večeri bio je Džimi Kimel.
Pročitajte ko je sve dobio Oskara:
Najbolji glumac: Kejsi Aflek, Manchester by the Sea
Ostali nominovani:
- Endrju Garfild, Hacksaw Ridge
- Rajan Gosling, La La Lend
- Vigo Mortensen, Capitan Fantastic
- Denzel Vošington, Fences
Najbolja glumica: Ema Stoun, La La Lend
Ostale nominovane:
- Izabel Iper, Elle
- Rut Nega, Loving
- Natali Portman, Jackie
- Meril Strip, Florence Foster Jenkins
Najbolji reditelj: Damijen Čazel, La La Lend
Ostali nominovani:
- Denis Vilanueve, Arrival
- Mel Gibson, Hacksaw Ridge
- Kenet Lonergan, Manchester by the Sea
- Beri Dženkins, Moonlight
Najbolji sporedni glumac: Maheršala Ali, "Moonlight"
Ostali nominovani:
- Džef Bridžis, Hell or High Water
- Lukas Hedžis, Manchester by the Sea
- Dev Patel, Lion
- Majkl Šenon, Nocturnal Animals
Najbolji originalni scenario: Manchester by the Sea
Ostali nominovani:
Hell or High Water
La La Land
The Lobster
20th Century Women
Najbolji adaptirani scenario: Moonlight
Ostali nominovani:
- Arrival
- Fences
- Hidden Figures
- Lion
Najbolja šminka i frizure: "Suicide Squad "
Ostali nominovani:
- A Man Called Ove
- Star Trek Beyond
Najbolji kostim: Fantastic Beasts and Where to Find Them
Ostali nominovani:
- Allied
- Florence Foster Jenkins
- Jackie
- La La Land
Najbolji dokumentarni film: O.J.: Made in America
Ostali nominovani:
- Fire at Sea
- I Am Not Your Negro
- Life, Animated
- 13th
Najbolja obrada zvuka: Arrival
Ostali nominovani:
- Deepwater Horizon
- Hacksaw Ridge
- La La Land
- Sully
Najbolji miks zvuka: Hacksaw Ridge
Ostali nominovani:
- Arrival
- La La Land
- Rogue One: A Star Wars Story
- 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi
Najbolja sporedna glumica: Viola Dejvis
Ostali nominovani:
- Naomi Heris, Moonlight
- Nikol Kidman, Lion
- Oktavija Spenser, Hidden Figures
- Mišel Vilijams, Manchester by the Sea
Najbolji strani film: The Salesman
Ostali nominovani:
- Land of Mine
- A Man Called Ove
- The Salesman
- Tanna
- Toni Erdmann
Najbolja originalna muzika: La La Lend
Ostali nominovani:
- Jackie
- Lion
- Moonlight
- Passengers
Najbolja originalna pjesma: “City of Stars,” La La Land
Ostale nominovane:
- “Audition (The Fools Who Dream),” La La Land
- “Can’t Stop the Feeling,” Trolls
- “The Empty Chair,” Jim: The James Foley Story
- “How Far I’ll Go,” Moana
Najbolji fizuelni efekti: The Jungle Book
Ostali nominovani:
- Deepwater Horizon
- Doctor Strange
- Kubo and the Two Strings
- Rogue One: A Star Wars Story
Najbolji kratkometražni film: Sing
Ostali nominovani:
- Ennemis Entreniers
- La Femme et le TGV
- Silent Nights
- Timecode
Najbolji kratkometražni dokumentarni film: The White Helmets
Ostali nominovani:
- Extremis
- 4.1 Miles
- Joe's Violin
- Watani: My Homeland
Najbolja montaža: Hacksaw Ridge
Ostali nominovani:
- Arrival
- Hell or High Water
- La La Land
- Moonlight
Najbolja scenografija: La LA Lend
Ostali nominovani:
- Arrival
- Fantastic Beasts and Where to Find Them
- Hail, Caesar!
- Passengers
Najbolji animirani film: Zootopia
Ostali nominovani:
- Kubo and the Two Strings
- Moana
- My Life as a Zucchini
- The Red Turtle
Najbolji kratkometražni animirani film: Piper
Ostali nominovani:
- Blind Vaysha
- Borrowed Time
- Pear Cider and Cigarettes
- Pearl
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici i Twitter nalogu.